Przeglądasz teraz

Morza

Artykułów: 33
Morze Adriatyckie

Morze Adriatyckie – charakterystyka, atrakcje

Morze Adriatyckie to niewielki przedstawiciel tego rodzaju akwenu wodnego, w ostatnich latach coraz częściej staje się jednak celem podróży turystów. Gdzie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje osobom je odwiedzjącym? Wszystkiego tego możesz dowiedzieć się, czytając ten artykuł.
morza europy

Morza Europy – jakie morza otaczają wybrzeża Europy?

Kontynent europejski otoczony jest wodami Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, które wpływają do 19 mórz okalających kontynent. Jakie są morza Europy i jaka jest specyfika ich wód? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
morze jawajskie

Morze Jawajskie – co warto o nim wiedzieć?

Morze Jawajskie to duży akwen wodny położony w Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Indonezją, Malezją i Singapurem. Jest domem dla różnorodnego życia morskiego, w tym ryb, żółwi i delfinów. Czym się charakteryzuje to morze? Odpowiedź poniżej!
morze ochockie

Morze Ochockie – co warto wiedzieć?

Morze Ochockie jest zasilane przez kilka dużych rzek, w tym Amur, Tuba i Kaltan. Średnia głębokość morza wynosi 859 m, a maksymalna głębokość to 3372 m. Morze jest domem dla wielu gatunków ryb, w tym śledzi, łososi i dorszy. Z czego jeszcze słynie to miejsce?
morze marmara

Morze Marmara – co warto wiedzieć?

Morze Marmara jest połączone z Morzem Czarnym przez cieśninę Bosfor oraz z Morzem Egejskim przez cieśninę Dardanele. Ma powierzchnię około 11 tys. km² i maksymalną głębokość 1355 m. Czym się charakteryzuje to morze? Wyjaśniamy!
morze czerwone

Morze Czerwone – co warto o nim wiedzieć?

Morze Czerwone to morze położone pomiędzy Afryką a Azją. Ten akwen jest centralnym punktem w regionie, ponieważ zapewnia szlaki handlowe, łowiska i miejsca turystyczne. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Czym się ono charakteryzuje? Odpowiadamy!
morze północne

Morze Północne – co warto o nim wiedzieć?

Morze Północne to morze marginalne Oceanu Atlantyckiego położone pomiędzy Wielką Brytanią, Danią, Norwegią, Szwecją, Niemcami, Holandią, Belgią i Francją. Czym się charakteryzuje? Jakie zwierzęta je zamieszkują? Wyjaśniamy!
morze karskie

Morze Karskie – co warto o nim wiedzieć?

Morze Karskie jest morzem marginalnym Oceanu Arktycznego. Znajduje się w północno-zachodniej części Rosji i zajmuje powierzchnię 926 tys. km². Morze Karskie jest płytkie, o średniej głębokości 131 m. Jakie zwierzęta je zamieszkują? Odpowiedź poniżej!
Dlaczego warto jechać nad morze

Dlaczego warto jechać nad morze?

Bałtyk i polskie kurorty na wybrzeżu kojarzą się z tłumami na plażach i „paragonami grozy” z lokali gastronomicznych.…
Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie i jego charakterystyczne cechy

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego, która oddziela Wielką Brytanię i Irlandię. To płytkie morze powstało ponad 60 milionów lat temu i jest śródlądową mielizną. Jego maksymalna głębokość wynosi 175 metrów. Morze Irlandzkie jest połączone z tzw. Morzem Celtyckim przez Kanał św. Jerzego na południu, a z Oceanem Atlantyckim przez Kanał Północny na północy. Większa część wyspy Irlandia jest obmywana przez otwarte wody Oceanu Atlantyckiego i dwa połączone z nim morza: Irlandzkie i Celtyckie.
Morze Żółte

Morze Żółte – Fakty i Ciekawostki

Morze Żółte jest morzem marginalnym zachodniego Pacyfiku, położonym pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim. Morze Żółte jest morzem…
A może... morze śródziemne

A może… morze śródziemne?

Morze śródziemne to jedyne takie morze na świecie. Jest wyjątkowe, bo otoczone jest przez lądy trzech różnych kontynentów-…
Morze Barentsa

Morze Barentsa – co warto wiedzieć?

Morze Barentsa jest morzem przybrzeżnym w obrębie Oceanu Arktycznego oblewające wybrzeża Rosji oraz Norwegii. Rozciąga się na powierzchnię 1.4 mln kilometrów kwadratowych. Znane z obfitości gatunków fauny i flory, a także z ważnego znaczenia gospodarczego. 
Kurorty nad Morzem Czerwonym

Kurorty nad Morzem Czerwonym

Morze Czerwone jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Egipcie. Ale gdzie najlepiej się zatrzymać? Oto 8 najlepszych kurortów nad Morzem Czerwonym, które pomogą Ci zawęzić obszar poszukiwań Znane z bycia pięknym miejscem na wakacje. Morze Czerwone jest znane z urzekających zatok, takich jak Makadi Bay, Hurghada i Sharm el Sheikh. Złote piaski, krystalicznie czysta woda i rafy koralowe witają każdego odwiedzającego.
Morze Egejskie

Morze Egejskie – co warto wiedzieć?

Morze Egejskie z każdym mijającym rokiem przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Gdzie tak właściwie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje odwiedzającym je osobom? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.
Morze Arabskie

Morze Arabskie – Co warto wiedzieć?

Morze Arabskie jest otwartym morzem leżącym pomiędzy półwyspami Arabskim i Indyjskim w północnej części Oceanu Indyjskiego. Przez Morze Arabskie…
sosna

Morze Tyrreńskie i wygląd jego plaż

Morze Tyrreńskie jest częścią Morza Śródziemnego zlokalizowana pomiędzy wyspami takimi jak Korsyka, Sardynia, Sycylia a Półwyspem Apenińskim. Nazwa…
Morze Karaibskie

Morze Karaibskie – co warto wiedzieć?

Morze Karaibskie w świadomości społecznej kojarzy się przede wszystkim z lazurową wodą skompaną w promieniach słońca i wynikającymi z nich ciepłymi temperaturami, jak również i z piaszczystymi, jasnymi plażami oraz strzelistymi palmami kokosowymi. Jakie jest jednak naprawdę, gdzie się znajduje i co oferuje turystom? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.
morze koralowe

Morze Koralowe – gdzie się znajduje, jakie jest, co oferuje turystom?

Morze Koralowe od lat cieszy się popularnością wśród odwiedzających je turystów. To wyjątkowy akwen, który ludziom kojarzy się przede wszystkim z Wielką Rafą Koralową i różnorodną fauną, która zachwyca oczy turystów. Gdzie właściwie dokładnie się znajduje, jakim jest morzem, co odróżnia je od innych podobnych mu akwenów i co oferuje odwiedzającym? Wszystkiego tego dowiesz się, czytając ten artykuł.
morze beringa

Morze Beringa – charakterystyka i bioróżnorodność

Morze Beringa jest najbardziej wysunięte na północ spośród wszystkich mórz Dalekiego Wschodu. Jest położone pomiędzy dwoma dużymi kontynentami Azją i Ameryką. Morze Beringa jest ograniczone od Oceanu Spokojnego przez wyspy Komandor i wyspami Aleuckimi. Większa część tego morza składa się z naturalnych granic; w niektórych obszarach granice są umownymi liniami. Morze Beringa jest morzem marginalnym typu mieszanego kontynentalno-oceanicznego.
Morze Czarne

Morze Czarne

Morze Czarne jest morzem śródlądowym znajdującym się na pograniczu Azji Mniejszej oraz Europy. Jego nazwa pochodzi od siarczków, które wchodzą w skład wody beztlenowej, barwiącej wodę morską na czarno. Jest ono jednocześnie największym zbiornikiem wody beztlenowej na świecie.
Morze Kaspijskie

Morze Kaspijskie – dlaczego jest miejscem wartym odwiedzenia?

Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Morze Kaspijskie. Czy faktycznie jest to morze, jak sugeruje jego nazwa, gdzie się znajduje, dlaczego jest wyjątkowe oraz czemu warto jest nad nie pojechać? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.
Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, leżącym w północnej części Europy. Należy do najpłytszych, najmniejszych i najsłabiej zasolonych mórz na Ziemi.
Morze Białe dlaczego jest białe

Morze Białe – Fakty i ciekawostki

Morze Białe jest położone na Północy globu, zimne i zmienne, hojne dla pracowitych i surowe dla nieostrożnych. Zachwyca swoim powściągliwym pięknem o każdej porze roku, w czasie burzy czy spokoju. Próbuje swoich sił z lodem i wiatrem, ogarnia szerokimi falami, płonie jasnym śniegiem i ogrzewa piasek białych plaż.
Morze Śródziemne

Morze Śródziemne – co warto wiedzieć?

Morze Śródziemne to najważniejszy akwen wodny w całej Europie. Rocznie na jego wybrzeża zjeżdża się miliony turystów, którzy mogą zwiedzić wspaniałe miasta, wyspy oraz plaże. Dlaczego warto wybrać się nad Morze Śródziemne i co trzeba o nim wiedzieć?