Morze norweskie – jakie jest, dlaczego warto je odwiedzić?

Morze Norweskie to akwen, który z roku na rok doceniany jest przez coraz większą ilość turystów. Gdzie można odkryć jego mroźne piękno, jakie atrakcje oferuje potencjalnym turystom i czemu jest wyjątkowe?
mariusz
Morze norweskie

Morze Norweskie to akwen, który z roku na rok doceniany jest przez coraz większą ilość turystów. Gdzie można odkryć jego mroźne piękno, jakie atrakcje oferuje potencjalnym turystom i czemu jest wyjątkowe?

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z wsin.pl

Gdzie znajduje się morze norweskie?

Morze Norweskie to znajdująca się na terenie Europy część oceanu Atlantyckiego; położone jest na północno-zachodnim brzegu mroźnej Norwegii. Sąsiaduje aż z trzema innymi morzami: Północnym, Martensa i Grenlandzkie, a także z Atlantykiem, od którego oddziela go podwodny grzbiet biegnący pomiędzy Islandią a Wyspami Owczymi.

Morze Norweskie – jakie jest?

Od innych mórz odróżnia je to, że nie znajduje się na szelfie, co sprawia, że jest od nich głębsze. Jest też miejscem, w którym znajduje się unikalna fauna i flora. Wynika to z tego, że akwen ten jest miejscem a którym zderzają się ze sobą dwa zupełnie różne klimaty – arktyczny i borealny. Znajdziemy tu licznych przedstawicieli fitoplanktonu i zooplanktonu, a także liczne ryby, których połów stanowi ważną rolę w gospodarce krajów mających do tego akwenu dostęp – ich przykładami są Norwegia i Islandia. W Morzu Norweskim znajdziemy liczne populacje śledzi i błękitków. Dla turystów atrakcyjny będzie jednak zapewne widok waleni takich jak orki; ich oczy z pewnością ucieszy także możliwość zobaczenia delfinów. 

Dlaczego warto odwiedzić Morze Norweskie i jego okolice? Co ciekawego znajdziemy na jego wybrzeżu i wyspach?

Najważniejszą zaletą tego akwenu dla większości osób, które odwiedzają Morze Norweskie jest zapewne dzika, nieokiełznana przyroda, miejscami zdająca się nie być nawet dotknięta ręką człowieka. Osoby lubiące właśnie takie jej piękno z pewnością docenią to miejsce – wybrzeża Norwegii to zdecydowanie przede wszystkim niesamowite widoki, często pozbawione widoku jakiejkolwiek cywilizacji na horyzoncie. Jeżeli lubisz odpoczynek z dala od tłumów, miejsce to będzie właśnie dla ciebie. Dodatkową zaletą jest fakt, że krajobrazy te są bardzo zróżnicowane – znajdziemy tu zarówno strzeliste góry jak i zielone łąki. Niesamowity widok kreują także słynne fiordy, o których niezwykłości uczymy się już w szkole podstawowej – ich przejrzyste, niebieskie wody wdzierają się w ląd Norwegii, stanowiąc niebagatelną atrakcję dla fanów żeglugi. Fani fauny, a zwłaszcza ptaków drapieżnych, z pewnością ucieszą się, gdy usłyszą, że na wybrzeżu Morza Norweskiego dostrzec można czasem dumną sylwetkę Orła Białego. 

Zobacz też:  Morze Tasmana: charakterystyka, klimat, flora i fauna

Morze Norweskie to nie tylko woda i wybrzeże – bogate w niesamowite widoki i atrakcje są także znajdujące się na jego terenie wyspy – te najbardziej znane to Wyspy Owcze oraz Lofoty. Te pierwsze, wysunięte daleko na północ, to kolebka krajobrazów równie zróżnicowanych, co linia brzegowa kontynentalnej Norwegii. Są to także najczęściej odwiedzane wyspy Norwegii. Potencjalny turysta ma możliwość odwiedzenia tego miejsca, by na nartach zjechać ze szczytu, odbyć pieszą wędrówkę a następnie surfować w mroźnych wodach – niekoniecznie w tej kolejności. Jeśli zaś posiadasz odpowiednie umiejętności i lubisz chłodne, podwodne głębiny – w zimie temperatura wody w tym morzu waha się pomiędzy 2 a 7 stopni Celsjusza, w lato zaś oscyluje pomiędzy 8 a 12 stopniami – będziesz mieć również możliwość nurkowania.

Jest to tym lepiej nadające się do tego miejsca, ponieważ wody wokół archipelagu Lofoty są jednymi z cieplejszych na terenie wspomnianego akwenu. Na terenie Lofotów odnajdziemy też muzeum wikingów, tak nieodłącznie kojarzących się z norweską kulturą i w ostatnich czasach będących popularnym, poruszanym przez popkulturę tematem. Gdy zaś wszystko to nas zmęczy, możemy udać się na nocleg, który nieraz stanowią klimatyczne budynki dawniej będące domami rybackimi, wyremontowanymi by sprostać wymaganiom, jakie stawiają współcześni turyści. Jeśli zaś chcemy wybrać ścieżkę mniej uczęszczaną, dobrym wyborem będzie udanie się na wznoszące się na stromych, odbijanych falami klifach Wyspy Owcze.  Szczególnie malownicze są tu widoki w postaci pasących się stąd owiec, wiosek zamieszkiwanych przez niewielkie, zżyte ze sobą niewielkie społeczności mieszkańców oraz spienione wodospady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też