Morze Śródziemne – co warto wiedzieć?

Morze Śródziemne to najważniejszy akwen wodny w całej Europie. Rocznie na jego wybrzeża zjeżdża się miliony turystów, którzy mogą zwiedzić wspaniałe miasta, wyspy oraz plaże. Dlaczego warto wybrać się nad Morze Śródziemne i co trzeba o nim wiedzieć?
mariusz
Morze Śródziemne

Morze Śródziemne to najważniejszy akwen wodny w całej Europie. Rocznie na jego wybrzeża zjeżdża się miliony turystów, którzy mogą zwiedzić wspaniałe miasta, wyspy oraz plaże. Dlaczego warto wybrać się nad Morze Śródziemne i co trzeba o nim wiedzieć?

Morze Śródziemne – co warto o nim wiedzieć? 

Morze zlokalizowane jest pomiędzy aż trzema kontynentami, czyli Europą, Afryką oraz Azją. Ma powierzchnię aż 2,5 miliona km², co daje mu pierwsze miejsce na świecie. Dla porównania Morze Bałtyckie to zaledwie 377 tys. km². Dość spore jest tu zasolenie, które osiąga nawet 40‰. Morze Śródziemne ograniczone jest od zachodu Cieśniną Gibraltarską, która oddziela go od Oceanu Atlantyckiego. Na wschodzie jest to cieśnina Dardanele. Łączy się też z innymi morzami, czyli Czerwonym (poprzez kanał Sueski) oraz Czarnym (cieśnina Bosfor). 

Morze Śródziemne to ważne miejsce z uwagi na jego historię. To nad nim tworzyły się pierwsze cywilizacje, gdzie mocno rozwinęła się nauka oraz kultura. Działo się to około 3000 lat temu. To tutaj rozpoczęła się era żeglugi, rolnictwa, rzemiosła oraz handlu. Sprzyjały tu liczne dopływy rzeczne, gdzie do morza wpływają Nil, Ebro, Rodan, Tyber lub Pad. 

Morze Śródziemne – najpopularniejsze państwa i miasta

Wybrzeża Morza Śródziemnego cechują się zbliżonym klimatem i roślinnością. Wysokie temperatury sprzyjają turystyce, gdzie zjeżdża się tu corocznie miliony gości. Nie dziwne więc, że nad morzem zlokalizowanych jest tyle ciekawych miast, które posiadają rozbudowaną bazę hotelową. W przypadku Europy warto wspomnieć o Hiszpanii, Francji, Włoszech, Grecji albo Chorwacji. Ciężko nie o tak imponujących miastach jak Barcelona, Marsylia, Ateny albo Dubrownik. 

Zobacz też:  Największa wyspa na morzu śródziemnym: sycylia - co warto zobaczyć i jak zaplanować wycieczkę

Bardzo rozbudowaną turystykę mają również miejscowości afrykańskie. Bardzo popularne również w Polsce są wyjazdy do Egiptu, Tunezji, a nawet Maroka. Ciężko nie wspomnieć o takich miastach jak Aleksandria, Tunis, Trypolis albo Algier. Warto wybrać się do Turcji, gdzie pięknymi miejscami są bez wątpienia Antalya albo Izmir. W przypadku Azji ważnymi ośrodkami turystycznymi są jeszcze Izrael oraz Liban. Popularne są wycieczki do Bejrutu albo Hajfy. Wszystkie wyżej wymienione miejscowości znane są ze wspaniałych plaż oraz ośrodków noclegowych. Morze Śródziemne to naprawdę ogromny wybór wymarzonych wakacji. 

Najciekawsze wyspy na Morzu Śródziemnym 

Ważne w kontekście Morza Śródziemnego są również wyspy. To również bardzo ważne miejsca z perspektywy turystyki. Wiele z nich należy do Grecji, gdzie popularne z perspektywy Polski są Kreta, Korfu oraz Rodos. Jedną z najpiękniejszych wysp jest z pewnością Santorini, znane z charakterystycznych budynków przy samym Wybrzeżu. Dla fanów górskich wędrówek idealna może być Kalymnos, kojarzone z dużych przewyższeń terenu. Nic nie przebije popularności Krety, co wynika z jej dużej powierzchni i dużej bazy noclegowej. 

Dla fanów imprezowego życia idealna będzie Ibiza, gdzie mocno rozwinięte jest życie nocne. Dla fanów pięknych plaż rajem będzie inna hiszpańska wyspa, czyli Majorka. Ze wspaniałych wybrzeży słynie również Minorka, gdzie zwiedzić można pozostałości po starożytnych cywilizacjach. Morze Śródziemne posiada nawet wyspy-państwa, czego przykładem jest Cypr. Znany ze swojej trudnej historii rozwinął się turystycznie, przez co wyrobił sobie sporą renomę wśród gości. 

Według wielu osób najpiękniejsze wyspy Morza Śródziemnego należą do Włoch. Chodzi tu o Sycylię oraz Sardynię. Idealny klimat tego miejsca wraz z fauną i florą tworzą coś naprawdę niepowtarzalnego. Dzięki wspaniałym pozostałościom architektonicznym można tu nie tylko wypocząć, ale też sporo zwiedzić. Nie można nie wspomnieć o francuskiej Korsyce, która jest niejako połączeniem kultury włoskiej oraz francuskiej. Czuć to szczególnie w kontekście specyficznego języka oraz kuchni. Specyficzną wyspą jest też z pewnością Stromboli, które jest niejako jednym wielkim wulkanem. Co ciekawe ewentualna erupcja nie przeszkadza 600 osobom, które stale zamieszkują to miejsce. 

Zobacz też:  Morze peczorskie: podróż statkiem po zamarzniętej rzece

Źródła:

https://kwiatorchidei.pl
https://aninbud.pl
https://wyposazeniawnetrz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też