A może… morze śródziemne?

mariusz
A może... morze śródziemne

Morze śródziemne to jedyne takie morze na świecie. Jest wyjątkowe, bo otoczone jest przez lądy trzech różnych kontynentów- Europy, Afryki i Azji i od tego też pochodzi jego nazwa. Wąską cieśniną Gibraltarską łączy się zaś z Oceanem Atlantyckim.

Jedyne na świecie morze otoczone trzema kontynentami

Nazwa morza śródziemnego pochodzi od łacińskiej nazwy “mediterraneus”, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza “między lądami”. Jest to niezwykle trafna nazwa, ponieważ morze śródziemne otoczone jest przez trzy różne odrębne lądy, a nawet kontynenty. Rozlewa się bowiem pomiędzy ziemiami Europy, Azji i Afryki. Kraje śródziemnomorskie łączy podobny klimat, specyficzna roślinność śródziemnomorska, a także bogactwo kultury pozostawionej przez prastare cywilizacje. Na terenie tych krajów znajduje się masa zabytków, a nawet całych zabytkowych miast będących dziedzictwem kulturowym, bowiem już przed tysiącami laty dzięki rozwojowi żeglugi w tym rejonie kwitł handel, nauka, rzemiosło i kultura.

Geografia morza śródziemnego 

Położone między kontynentami, na zachodzie łączące się ciasną cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie łączy się zaś z Morzem Czarnym oraz Morzem Czerwonym. Od północy otoczone jest przez wybrzeże Europejskie. Od południa zaś przez Afrykę. Kraje, które szczycić się mogą dostępem do tego morza to Hiszpania (w tym miasto Barcelona. Sprawdź, jakie atrakcje można tam znaleźć na stronie: https://travelers.pl/barcelona-atrakcje), Monako, Francja, Malta, Włochy, Grecja, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Cypr, Turcja, Syria, Liban, Izrael, Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko. To jednak nie koniec, ponieważ na basenie morza śródziemnego leży łącznie około pięć tysięcy różnych wysp łącznie z dobrze znanymi wszystkim Balearami, czy też uwielbianymi przez turystów wyspami należącymi do Włoch, czy też Grecji, takimi jak Sycylia, Sardynia, Kreta, Rodos czy też Korfu.

Zobacz też:  Mapa morza japońskiego - najciekawsze atrakcje i trasa wyprawy

Strefa śródziemnomorska

Basen morza śródziemnego od tysięcy lat łączył lądy znajdujące się wkoło. Dzięki temu obszar ten powiązany jest ściśle więzami historycznymi, politycznymi, kulturowymi, a także gospodarczymi. Strefa śródziemnomorska nie ma ściśle wyznaczonych granic, obejmuje jednak wszystkie kraje mające dostęp do morza śródziemnego. Charakteryzuje się specyficznym wspólnym dla nich klimatem śródziemnomorskim oraz podobnym krajobrazem, za który odpowiadają ruchy tektoniczne i wulkaniczne, które ukształtowały w tym obszarze wiele pasm górskich. Europejska część regionu śródziemnomorskiego cechuje się występowaniem wzgórz oraz płaskowyż. Piaszczyste plaże oraz urokliwe klify, skaliste wybrzeża i łagodne zatoki powodują, że region ten od lat tłumnie odwiedzany jest przez turystów z całego świata w okresie letnim. 

Flora i Fauna 

Wybrzeża morza śródziemnego nie bez powodu są atrakcyjną destynacją dla milionów turystów. Bujne zarośla, wiecznie zielone lasy, ogromne kolorowe kwiaty, różnorodność naturalnie rosnących owoców, warzyw, ziół, przypraw- przyroda klimatu śródziemnomorskiego jest wyjątkowo urokliwa. Drzewa i krzewy tej strefy zwane są roślinnością twardolistną. Charakteryzują się przystosowaniem do kilkumiesięcznych okresów suszy, stąd ich liście często są grube i pokryte woskową otoczką. Spotkamy tu drzewa oliwne, figowce, drzewa cytrusowe, takie jak cytryna, mandarynka, pomarańcza, a także krzewy uprawiane na przyprawy- róża, mięta, koper włoski, wawrzyn, z którego uzyskujemy dobrze znany w polskiej kuchni liść laurowy i inne. 

Jeśli chodzi o zwierzęta zamieszkujące basen morza śródziemnego tu również zaskakuje różnorodność. Biolodzy rozpoznają około 5000 gatunków. Zaliczają się do nich przede wszystkim różnorakie ryby morskie, lecz nie tylko. Fani morskich stworzeń mają szansę zobaczyć w wodach morza śródziemnego delfina pospolitego, żółwie morskie, czy też jeżowce. Fauna zasiedlająca ten akwen stanowi nie lada gratkę dla miłośników nurkowania. Wiele gatunków jest objętych ochroną ze względu na rzadkie występowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też