Morze Tyrreńskie i wygląd jego plaż

mariusz
sosna

Morze Tyrreńskie jest częścią Morza Śródziemnego zlokalizowana pomiędzy wyspami takimi jak Korsyka, Sardynia, Sycylia a Półwyspem Apenińskim. Nazwa tego morza jest związana od greckiego słowa Tyrrhenoi określającego Etrusków zamieszkujących te tereny w czasach starożytnych. W Morzu Tyrreńskim kończy swój bieg rzeka Tyber. Teren Morza Tyrreńskiego przybiera kształt zbliżony do trójkąta i jest podzielony na dwa baseny takie jak  Basen Vavilov i Basen Marsili. Są one oddzielone Grzbietem Issel. Na tym obszarze znajduje się również kilka wysp, wśród których jest archipelag eolski, ustica i archipelag toskański. Jest to obszar stykania się ze sobą dwóch płyt tektonicznych: afrykańskiej i euroazjatyckiej, Nieopodal znajduje się też parę aktywnych wulkanów. 

Fauna Morza Tyrreńskiego

Morze Tyrreńskie jest domem dla wielu różnorodnych gatunków ryb, skorupiaków i mięczaków. Na tym terenie swoje skupiska mają takie stworzenia jak tuńczyk, włócznik, sardynka, barwena, seriola olbrzymia, dentex, leszcz, kalmary, małże. Jeśli chodzi o większe zwierzęta to w wodach Morza Tyrreńskiego spotkać można taką faunę jak finwal, kaszalot, delfin zwyczajny, delfin Risso, delfin pręgoboki, delfin butlonosy, grindwal. Jest to rzadkie ale można zobaczyć w tych wodach również takie zwierzęta jak orka czy długopłetwiec.

Flora Morza Tyrreńskiego

Drzewem rodzimym dla tego obszaru śródziemnomorskiego jest dąb. Żołędzie są przygotowywane jako żywność  dla ludzi i zwierząt. Bardzo popularna na tych terenach jest sosna. Morze Tyrreńskie otaczają zewsząd lasy sosnowe. W rejonie pomiędzy Genuą a Kantabrią można znaleźć takie gatunki drzew jak dąb korkowy i sosna parasolowata. 

Najlepsze plaże Morza Tyrreńskiego

Planując swój urlop w okolicy Morza Tyrreńskiego należy zaplanować, które miejsca wybrać do rekreacji. Linia brzegowa tego morza wprost obfituje w piękne plaże. Trudno się zdecydować na wybór tej jednej. Oto ranking najlepszych plaż, który należy uwzględnić planując swoją listę odwiedzanych miejsc nad Morzem Tyrreńskim. 

  • Anzio
Zobacz też:  Morze południowochińskie - charakterystyka i ciekawostki

Ten kurort jest położony na południu Rzymu. Piaszczysta plaża rozciąga się tutaj na 12 km wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Zejście do morza jest łatwe, dzięki falochronem woda jest spokojna i płytka. W celu pływania na głębokiej wodzie należy znacząco oddalić się od brzegu. Woda morska jest  ciepła i przejrzysta. Czyste powietrze oraz biały piasek połączony z lazurową wodą przyciągają turystów. 

  • Baia Domizia

Baia Domizia to dosyć mała plaża zlokalizowana w północnych Włoszech, w  Kampanii. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się duży las sosnowy. W tym miejscu klimat jest łagodny, śródziemnomorski. Rzadko pada tutaj deszcz, świeci zazwyczaj słońce. Jest tutaj czysta woda i biały piasek. 

  • Gianola

Gianola to plaża położona na wschodzie Włoch,  w pobliżu Formii, w sąsiedztwie malowniczych zatoczek. Na Gianoli znajdziesz piaszczystą plażę i dno, krystalicznie czystą wodę. Zejście do niej jest łagodne. 20 metrów od brzegu zaczyna być głęboko. w wodzie są falochrony. Tutaj wypoczniesz w atmosferze ciszy, spokoju z morską bryzą we włosach.

  • Minturno

Minturno to plaża zlokalizowana w południowej części prowincji Lazio we Włoszech. Wybrzeże i dno podobnie jak na innych plażach są piaszczyste, woda przejrzysta i  lazurowa. Morze jest stosunkowo płytkie, co jest dobre dla kąpiących się dzieci. Klimat jest bardzo łagodny, przez większą część roku jest tu słonecznie, bardzo rzadko pada tutaj deszcz. opady występują jedynie w miesiącach zimowych. W lipcu i sierpniu można liczyć na ciepłą wodę, która wtedy nagrzewa się aż do +25 stopni Celsjusza. W tym czasie wakacyjnym maksymalna temperatura powietrza w słońcu może wynosić nawet  +30 stopni Celsjusza. Nie jest jednak upalnie gdyż morska bryza daje uczucie chłodu. Zapewnia to maksymalny komfort wypoczywającym tutaj turystom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też