Morze Tyrreńskie i wygląd jego plaż

mariusz
sosna

Morze Tyrreńskie jest częścią Morza Śródziemnego zlokalizowana pomiędzy wyspami takimi jak Korsyka, Sardynia, Sycylia a Półwyspem Apenińskim. Nazwa tego morza jest związana od greckiego słowa Tyrrhenoi określającego Etrusków zamieszkujących te tereny w czasach starożytnych. W Morzu Tyrreńskim kończy swój bieg rzeka Tyber. Teren Morza Tyrreńskiego przybiera kształt zbliżony do trójkąta i jest podzielony na dwa baseny takie jak  Basen Vavilov i Basen Marsili. Są one oddzielone Grzbietem Issel. Na tym obszarze znajduje się również kilka wysp, wśród których jest archipelag eolski, ustica i archipelag toskański. Jest to obszar stykania się ze sobą dwóch płyt tektonicznych: afrykańskiej i euroazjatyckiej, Nieopodal znajduje się też parę aktywnych wulkanów. 

Fauna Morza Tyrreńskiego

Morze Tyrreńskie jest domem dla wielu różnorodnych gatunków ryb, skorupiaków i mięczaków. Na tym terenie swoje skupiska mają takie stworzenia jak tuńczyk, włócznik, sardynka, barwena, seriola olbrzymia, dentex, leszcz, kalmary, małże. Jeśli chodzi o większe zwierzęta to w wodach Morza Tyrreńskiego spotkać można taką faunę jak finwal, kaszalot, delfin zwyczajny, delfin Risso, delfin pręgoboki, delfin butlonosy, grindwal. Jest to rzadkie ale można zobaczyć w tych wodach również takie zwierzęta jak orka czy długopłetwiec.

Flora Morza Tyrreńskiego

Drzewem rodzimym dla tego obszaru śródziemnomorskiego jest dąb. Żołędzie są przygotowywane jako żywność  dla ludzi i zwierząt. Bardzo popularna na tych terenach jest sosna. Morze Tyrreńskie otaczają zewsząd lasy sosnowe. W rejonie pomiędzy Genuą a Kantabrią można znaleźć takie gatunki drzew jak dąb korkowy i sosna parasolowata. 

Najlepsze plaże Morza Tyrreńskiego

Planując swój urlop w okolicy Morza Tyrreńskiego należy zaplanować, które miejsca wybrać do rekreacji. Linia brzegowa tego morza wprost obfituje w piękne plaże. Trudno się zdecydować na wybór tej jednej. Oto ranking najlepszych plaż, który należy uwzględnić planując swoją listę odwiedzanych miejsc nad Morzem Tyrreńskim. 

  • Anzio
Zobacz też:  Morze Koralowe - gdzie się znajduje, jakie jest, co oferuje turystom?

Ten kurort jest położony na południu Rzymu. Piaszczysta plaża rozciąga się tutaj na 12 km wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Zejście do morza jest łatwe, dzięki falochronem woda jest spokojna i płytka. W celu pływania na głębokiej wodzie należy znacząco oddalić się od brzegu. Woda morska jest  ciepła i przejrzysta. Czyste powietrze oraz biały piasek połączony z lazurową wodą przyciągają turystów. 

  • Baia Domizia

Baia Domizia to dosyć mała plaża zlokalizowana w północnych Włoszech, w  Kampanii. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się duży las sosnowy. W tym miejscu klimat jest łagodny, śródziemnomorski. Rzadko pada tutaj deszcz, świeci zazwyczaj słońce. Jest tutaj czysta woda i biały piasek. 

  • Gianola

Gianola to plaża położona na wschodzie Włoch,  w pobliżu Formii, w sąsiedztwie malowniczych zatoczek. Na Gianoli znajdziesz piaszczystą plażę i dno, krystalicznie czystą wodę. Zejście do niej jest łagodne. 20 metrów od brzegu zaczyna być głęboko. w wodzie są falochrony. Tutaj wypoczniesz w atmosferze ciszy, spokoju z morską bryzą we włosach.

  • Minturno

Minturno to plaża zlokalizowana w południowej części prowincji Lazio we Włoszech. Wybrzeże i dno podobnie jak na innych plażach są piaszczyste, woda przejrzysta i  lazurowa. Morze jest stosunkowo płytkie, co jest dobre dla kąpiących się dzieci. Klimat jest bardzo łagodny, przez większą część roku jest tu słonecznie, bardzo rzadko pada tutaj deszcz. opady występują jedynie w miesiącach zimowych. W lipcu i sierpniu można liczyć na ciepłą wodę, która wtedy nagrzewa się aż do +25 stopni Celsjusza. W tym czasie wakacyjnym maksymalna temperatura powietrza w słońcu może wynosić nawet  +30 stopni Celsjusza. Nie jest jednak upalnie gdyż morska bryza daje uczucie chłodu. Zapewnia to maksymalny komfort wypoczywającym tutaj turystom.Zobacz także:
Zobacz też:  Morza Europy – jakie morza otaczają wybrzeża Europy?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też