Morze Tasmana: charakterystyka, klimat, flora i fauna

mariusz
Morze Tasmana

Morze Tasmana jest duże i pod wieloma względami wyjątkowe, położone u wybrzeży Australii i znane ze swojego zróżnicowanego klimatu i bogatej biosfery.
Morze Tasmana jest najbardziej wysunięte na południe w basenie Pacyfiku. Leży pomiędzy kontynentalną Australią a wyspami Nową Zelandią i Nową Kaledonią.

Abel Tasman był pierwszą osobą, która przekroczyła i zbadała to morze w 1642 roku i od jego imienia nazwano to miejsce. Wody te zostały zbadane i opisane bardziej szczegółowo przez D. Cooka.

Norfolk na północy, u wybrzeży Morza Koralowego, jest drugą z dużych wysp wchodzących w skład terytorium Australii. Nie mówiąc już o wyspie Tasmania. Znaczna część tych terenów jest przeznaczona na rezerwaty przyrody, które są domem dla endemicznych zwierząt. W trosce o ochronę zwierząt wszyscy turyści muszą przejść przez kontrolę ekologiczną. Najpopularniejszym z nich jest diabeł tasmański, duży ssak należący do rodziny drapieżników.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z irlandia.online

Morze Tasmana jest wielkim morzem łączącym dwa kontynenty

Na Wyspie Kangura, na Wyspie Flinders znajduje się piękny Rezerwat Przyrody Flinders Chase. Główne porty to Sydney, Auckland, Brisbane i Newcastle.
Głębokość morza w niektórych rejonach (Basen Tasmański) sięga nawet 6000 metrów, ale w większości przypadków nie przekracza 100 metrów. Morze znajduje się w dużym basenie z górami podwodnymi i szczytami. Zbocza gór podwodnych są poprzecinane kanionami. W płytkich partiach dno pokrywają piaski węglanowe i muł. A tam, gdzie głębokość jest płytsza, dno pokryte jest mułem.

Jego położenie jest wyjątkowe, ponieważ zbiornik przecina kilka pasów klimatycznych. Interesująca jest również kwestia granic. Jeśli obrysujesz go od północy, będzie to australijski stan Nowa Południowa Walia.

Zobacz też:  Największe morze świata - morze kaspijskie

Czy Morze Tasmana jest morzem śródlądowym czy marginalnym?

Z geograficznego punktu widzenia jasne jest, że Morze Tasmana nie jest ani śródlądowe, ani marginalne, lecz należy do mórz międzywyspowych – oddzielonych od mórz grzbietem archipelagów. Niedaleko od Morza Tasmana znajduje się inne morze, Morze Koralowe. Omywa Australię i dociera do wybrzeży Nowej Gwinei.

Które morze jest bardziej na północ: Morze Koralowe czy Morze Tasmana?

Oczywiście, to pierwsze. Morze Tasmana jest najbardziej wysuniętym na południe spośród wszystkich mórz Pacyfiku. Morza te są oddzielone licznymi rafami koralowymi, wyspami i znacznym wypiętrzeniem dna morskiego. Wyspa Norfolk jest warunkowym, najbardziej wysuniętym na północ punktem granicy między morzami.

Geografia. Cechy charakterystyczne.

Szczególnie imponujące są właściwości Morza Tasmana. Obejmuje prawie 3,5 miliona kilometrów kwadratowych. Morze Tasmana jest również imponujące pod względem głębokości. W miejscu zwanym Basenem Tasmańskim głębokość sięga, a czasem przekracza, sześć tysięcy metrów.

Na morzu jest wiele wysp. Tasmania, położona 240 kilometrów na południe od Australii, jest jedną z najbardziej znanych z nich. Znajduje się w obszarze aktywnym geologicznie (naukowcy uważają, że Tasmania była kiedyś częścią kontynentu australijskiego, ale w wyniku pewnych procesów została oddzielona). Jest to obecnie największy obszar rezerwatu w Australii, będący domem dla jednych z najbardziej unikalnych zwierząt na świecie. Najsłynniejszym z nich jest diabeł tasmański.

Na Morzu Tasmana znajdują się wyspy z unikalną ludnością tubylczą. Wyspa Lord Howe, na przykład, ma tylko 400 mieszkańców. Ta starożytna wyspa położona jest w imponującej odległości od Nowej Zelandii. Warto również wspomnieć o linii brzegowej. Ma gładką grzywkę na całej długości. W związku z tym trudno jest znaleźć zatoki lub wloty na Morzu Tasmana. W wodach przybrzeżnych przeważa dno piaszczyste, natomiast na większej głębokości głównymi skałami są glina i glina z domieszką piasku.

Zobacz też:  Rekiny morza północnego - skryte niebezpieczeństwo czy bezbronne ofiary?

Historia odkrycia

Morze Tasmana zostało odkryte w 1640 roku przez Abla Tasmana. Holenderski odkrywca-żeglarz dotarł tu 100 lat przed słynnym Jamesem Cookiem. Niewiele było wiadomo o tej części światowych oceanów.

Ludzie nie wiedzieli nawet, na jakim kontynencie leży Australia. Czy była to jedna wyspa, czy też mozaika wysp. Tasman był pierwszym, który dał dowód integralności Australii, odkrywając również Tasmanię, Fidżi i Nową Zelandię. Jego wnioski zostały wzmocnione sto lat później przez Jamesa Cooka. Naszkicował wschodni kontur Australii i dokładniej zbadał Nową Zelandię. Tak więc, Morze Tasmana zaczęły być oznaczone.

Meta: Morze Tasmana jest duże i pod wieloma względami wyjątkowe, położone u wybrzeży Australii i znane ze swojego zróżnicowanego klimatu i bogatej biosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też