Morze Adriatyckie – charakterystyka, atrakcje

Morze Adriatyckie to niewielki przedstawiciel tego rodzaju akwenu wodnego, w ostatnich latach coraz częściej staje się jednak celem podróży turystów. Gdzie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje osobom je odwiedzjącym? Wszystkiego tego możesz dowiedzieć się, czytając ten artykuł.
mariusz
Morze Adriatyckie

Morze Adriatyckie to niewielki przedstawiciel tego rodzaju akwenu wodnego, w ostatnich latach coraz częściej staje się jednak celem podróży turystów. Gdzie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje osobom je odwiedzjącym? Wszystkiego tego możesz dowiedzieć się, czytając ten artykuł.

Morze Adriatyckie – gdzie się znajduje? Jaka jest jego charakterystyka? 

Morze Adriatyckie jest częścią Oceanu Atlantyckiego; oddziela półwysep Apeniński od półwyspu Bałkańskiego. Nie jest dużym zbiornikiem wodnym tego typu – jego powierzchnia wynosi zaledwie 139 tysięcy kilometrów kwadratowych. Nie należy także do wód głębokich – jego średnia głębokość to zaledwie 237 metrów, najgłębszy jego punkt wynosi zaś 1400 metrów, czyli mniej, niż średni głębokość większości mórz. Temperatura jego wód jest zróżnicowana w zależności od panującej pory roku – latem wynosi 24–26°C, zimą zaś znacznie spada, oscylując zazwyczaj w granicach 7–14°C. Średnie zasolenie Morza Adriatyckiego wynosi więcej, niż w przeciętnym morzu – 38,5‰. Jest ono znacznie niższe na północym zachodzie, gdzie znajduje się ujściu Padu, gdzie wynosi 4–5‰; jest to też najbardziej zanieczyszczony obszar Adriatyku. 

Do jego wód dostęp ma pięć państw: Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Albania. Za sprawą ich działalności u wybrzeży Adriatyku znajdziemy liczne porty wojenne, rybackie i pasażerskie. Na jego terenie znajdziemy również liczne wyspy ( w tym jedno z najbardziej urozmaiconych na świecie wybrzeże dalmatyńskie wzdłuż Chorwacji, na którym znajdziemy aż 1246 wysp! ) – te największe i najbardziej znane to przede wszystkim Krk, Cres i Brač.

Pobyt nad Adriatykiem to także doskonała okazja na eksplorację pasma Gór Dynarskich, ciągnących się wzdłuż jego wybrzeża.

Adriatyk – fauna i flora

Morze Adriatyckie jest środowiskiem życia licznej fauny oraz flory. Pośród jego wód znajdziemy liczne gatunki glonów, jak również i różnorodne ssaki – na przykład delfiny butlonose, , mięczaki, skorupiaki oraz ryby – aż dwadzieścia ich gatunków tj. sola, tuńczyk, szprotka czy sardynka jest celem połowów.. Te trzy ostatnie rodzaje zwierząt sprawiają, że rybołóstwo pełni istotną rolę dla sąsiadujących z Adriatykiem państw.  Nie wszyscy przedstawiciele tutejszej morskiej fauny są dla człowieka bezpieczne, znajdziemy tu bowiem skorpeny oraz ryby fugu mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, jeśli do jego organizmu dostaną się produkowane przez nie toksyny. Wśród wód Morza Adriatyckiego znajdziemy także rekiny – zarówno te niebezpieczne, takie jak żarłacz biały, jak również i te zupełnie niegroźne tj. rekin olbrzymi. 

Zobacz też:  Morze Martwe – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć o tym popularnym morzu?

Morze Adriatyckie – co oferuje odwiedzającym? 

W okresie letnim Morze Adriatyckie oferuje turystom liczne kąpieliska o ciepłej wodzie, jak również i plaże – część z nich jest piaszczysta, część zaś – kamienista. Warto wspomnieć, że, choć miejscami zanieczyszczony, Adriatyk jest najczystszym z europejskich mórz, stanowi więc idealne miejsce do kąpieli pomiędzy wygrzewaniem się na plaży w gorącym słońcu. Warta uwagi jest zwłaszcza Riwiera Adriatycka zwana także Złotą Plażą Europy.

Osoby poszukujące bardziej aktywnego wypoczynku i jednocześnie potrafiące nurkować z pewnością ucieszą się na wieść, że na terenie tego akwenu znajduje się ponad sto zarejestrowanych miejsc do nurkowania, w których obejrzeć można nie tylko koralowce, ale również i wraki zatopionych tu przed latami statków. 

Pomysły na górskie wędrówki znajdziesz na portalu Góryaktywnie.pl

Wybrzeże Adriatyku jest również perełką dla osób poszukujących możliwości zwiedzania – w liczne zabytki bogata jest chociażby znajdujące się na powierzchni tego akwenu, jedyne w swoim rodzaju miasto, czyli będąca częścią Włoch Wenecja. Jego odwiedzenie z pewnością stanowić będzie niezapomniane, wyjątkowe przeżycie. Wiele zabytków znajdziemy także w Bari – większość z nich powiązanych jest z królową Boną, nawiązuje więc częściowo do naszych rodzimych, Polskich korzeni. Urokliwe są także nabrzeżne Słoweńskie miasteczka – najbardziej znanym z nich jest przepiękny Piran. Osoby, które po zwiedzaniu lubią relaksować się poprzez imprezowanie z pewnością zechcą odwiedzić Portorož.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też