Morze Arabskie – Co warto wiedzieć?

mariusz
Morze Arabskie

Morze Arabskie jest otwartym morzem leżącym pomiędzy półwyspami Arabskim i Indyjskim w północnej części Oceanu Indyjskiego. Przez Morze Arabskie przebiega bardzo ważny, handlowy szlak morski prowadzący do Zatoki Perskiej.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie gdzienawakacje.com.pl

Geneza powstania Morza Arabskiego

Powstanie Morza Arabskiego ściśle wiąże się z powstaniem Oceanu Indyjskiego. Jego poprzednik to Ocean Tetydy. Przez większą część mezozoiku, za jego sprawą oddzieleniu uległa część Laurazji na północy i Gondwany na południu. Wówczas Gondwana rozpadając się, zaczęła formować współczesne kształty Afryki, Półwyspu Arabskiego oraz Indii.

Później w okresie Kredy, Morze Arabskie zaczęło nabierać swój dzisiejszy kształt. Ocean Indyjski zwiększył swoją powierzchnię, dzięki oddzieleniu Indii od Madagaskaru. Wydarzenia te miały miejsce około 100 milionów lat temu.

Geografia Morza Arabskiego

Morze Arabskie położone jest w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Od strony zachodniej Morze Arabskie oblewa róg Afryki oraz Półwysep Arabski, od wschodu Indie, od północy Pakistan i Iran, a od południa otwiera się na Ocean Indyjski. Kraje leżące nad Morzem Arabskim to: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Jemen, Katar, Kuwejt, Indie, Irak, Iran, Pakistan, Somalia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Całkowity obszar tego morza wynosi około 4.8 miliona kilometrów kwadratowych. Dużą powierzchnię Morza Arabskiego stanowią zatoki, są to: Zatoka Perska, Adeńska, Khambhat, Kutch oraz Omańska. Morze to z racji na otwarty charakter i bezpośrednie sąsiedztwo Oceanu Indyjskiego jest głębokie. Średnia głębokość wynosi tutaj ponad 3000 metrów, natomiast maksymalna 5875 metrów. Jedną z najważniejszych rzek, zasilającą morze w pokłady wody słodkiej jest rzeka Indus.

Zobacz też:  Jastrzębie nad morzem bałtyckim - urokliwa miejscowość z przepięknym widokiem

Klimat i hydrografia Morza Arabskiego

Klimat panujący w obszarze Morza Arabskiego to tropikalny, miejscami subtropikalny. Z tej racji częstym zjawiskiem w tej części świata są monsuny. Monsuny to czas ulewnych deszczy, które niejednokrotnie przyczyniają się do klęsk żywiołowych, a także katastrof gospodarczych. Od kwietnia do października wiatry wieją w kierunku południowo – zachodnim, natomiast w pozostałe miesiące, w kierunku przeciwnym. W tym czasie zdarzają się najczęstsze zmiany środowiskowe. W tych miesiącach roku prądy oceaniczne ulegają odwróceniu. Powstają strefy, charakteryzujące się znacznym spadkiem zawartości tlenu w danych rejonach morza. Zdarzają się również zjawiska poruszania wody wiatrem, niosące ze sobą spore ilości składników odżywczych.

Temperatura wody z racji panującego klimatu jest dość wysoka. Średnia wartość odnotowywana na termometrach wynosi około 25 stopni Celsjusza.

Poziom zasolenia Morza Arabskiego utrzymuje się na poziomie 35,8 – 36,5‰.

Fauna i flora oraz bioróżnorodność Morza Arabskiego

Morze Arabskie charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Na tym morzu znajduje się wiele różnych typów siedlisk morskich, m.in. raf koralowych, łąk z trawami morskimi i wodorostami, piaszczystymi łachami i przybrzeżnymi namorzynami. Wszystkie te zjawiska przyczyniły się do zadomowienia się wielu gatunków ryb oraz morskich bezkręgowców. 

W wodach Morza Arabskiego znajdują się spore pokłady planktonu, co pozwala na utrzymanie odżywienia przez cały rok. Do najbardziej znanych gatunków zwierząt należą: żółw zielony, żółw szylkretowy, barakuda, latania, damelka, orka, homary, płetwal, kaszalot, kraby i delfiny.

W przeciwieństwie do fauny, flora Morza Arabskiego nie oferuje aż tak urozmaiconego spektrum. Roślinność reprezentowana jest przez algi brązowe, czerwone oraz zielone. 

Morze Arabskie – znaczenie handlowe i gospodarcze, zagrożenia.

Z racji przebiegającego przez to morze kluczowego szlaku handlowego, łączącego Azję i Europę, jest ono bardzo ważnym wodnym akwenem w tej części świata. To z kolei wiąże się z dużą ilością przepływających statków. Powszechne są zatem wycieki ropy, które źle wpływają na rozwój i życie organizmów żyjących w wodach Morza Arabskiego. 

Zobacz też:  Morze kaspijskie - najbardziej egzotyczny kierunek na urlop

Główne i największe porty nad Morzem Arabskim to: Bombaj (port pasażerski i kontenerowy), Karaczi (port rybacki), Aden (port rybacki), Berbera, Bhaunagar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też