Morze Czarne

Morze Czarne jest morzem śródlądowym znajdującym się na pograniczu Azji Mniejszej oraz Europy. Jego nazwa pochodzi od siarczków, które wchodzą w skład wody beztlenowej, barwiącej wodę morską na czarno. Jest ono jednocześnie największym zbiornikiem wody beztlenowej na świecie.
mariusz
Morze Czarne

Morze Czarne jest morzem śródlądowym znajdującym się na pograniczu Azji Mniejszej oraz Europy. Jego nazwa pochodzi od siarczków, które wchodzą w skład wody beztlenowej, barwiącej wodę morską na czarno. Jest ono jednocześnie największym zbiornikiem wody beztlenowej na świecie.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu filipiny.net

Geneza powstania Morza Czarnego

Biorąc pod uwagę wzgląd geologiczny, Morze Czarne jest stosunkowo młode. Powstało pod koniec zlodowacenia północnopolskiego, kiedy to było jeszcze słodkowodnym jeziorem. Później, kiedy na południu Europy klimat uległ zmianie (oziębił się i osuszył) jezioro częściowo wyschło, a naturalna zapora w postaci doliny została przerwana.

Geografia Morza Czarnego

Morze Czarne usytuowane jest w południowo-wschodniej części Europy, właściwie to na pograniczu Niziny Wschodnioeuropejskiej i Azji Mniejszej. Od północy oblewa brzegi Ukrainy i Rosji. Po stronie wschodniej znajduje się Gruzja. Od południa graniczy z Turcją, natomiast od zachodu z Bułgarią i Rumunią. Linia brzegowa jest raczej słabo urozmaicona. Wyjątek stanowi półwysep Krymski, w którego obrębie znajduje się kilka zatok.

Powierzchnia Morza Czarnego wynosi 422 000 km kw. Średnia głębokość to 1315 m, natomiast maksymalna głębokość 2258 m.

Morze Czarne jest dosyć ciepłym morzem, przez co jest chętnie obieranym celem wypoczynkowym przez turystów. Latem temperatura wody wzrasta nawet do 29 stopni Celsjusza, natomiast zimą wynosi ona około 5 stopni.

Morze Czarne jest połączone z Morzem Śródziemnym poprzez cieśniny Bosfor i Dardanele. Wymiana wód pomiędzy dwoma akwenami jest trudna, z racji na śródlądowy charakter morza.

Największe nadbrzeżne miasta położone nad tym morzem to m.in. Warna (Bułgaria), Odessa (Ukraina), Sewastopol (Ukraina), Istambuł (Turcja).

Zasolenie 

Zasolenie Morza Czarnego utrzymuje się na poziomie 22,5 promila przy dnie, natomiast przy powierzchni oscyluje wokół 18 promili. Różnica zasolenia spowodowana jest wymianą wód z Morzem Śródziemnym.

Zobacz też:  Morza Europy – jakie morza otaczają wybrzeża Europy?

Fauna i flora 

Z racji niskiego zasolenia jak i występowania różnic w zasoleniu na poziomach powierzchni i dna, co skutkuje niskim poziomem tlenu i występowaniem siarkowodoru, w głębinach Morza Czarnego nie ma życia organicznego. W morzu tym żyje 185 gatunków ryb, jednakże rybołówstwo jest słabo rozwinięte. Jednymi z najczęściej spotykanych przybrzeżnych roślin są: mikołajek polny, lilie wodne, tamaryszek. Natomiast najpopularniejsze zwierzęta to: małże, kraby, delfiny, morświny.

Turystyka

Morze Czarne jest usytuowane w obrębie klimatu umiarkowanego (w północnej części), jak i podzwrotnikowego, śródziemnomorskiego w części południowej. Turystyka na wybrzeżach Bułgarii, Krymu czy Rumunii jest bardzo rozwinięta. Te regiony to świetne miejsce, zarówno dla tych, którzy wolą mniej aktywny wypoczynek, jak i dla tych, którzy preferują zwiedzanie. Znajdziemy tam wiele szerokich, piaszczystych plaż, jak i miasta z bogatą historią i architekturą. Najpopularniejsze kurorty nad Morzem Czarnym to m.in. półwysep Krymski, który posiada bardzo górzysty charakter, a więc zadowoli także miłośników górskich wędrówek.

Ponadto jednym z najbardziej obleganym przez Polaków miejscem wypoczynku nad Morzem Czarnym jest Bułgaria. Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego oferuje wiele kurortów wypoczynkowych z hotelami z widokiem na morze, znakomite restauracje, a także miejsca, w których kwitnie życie nocne.

Rejon Morza Czarnego jest bardzo bogaty kulturowo. Aby się o tym przekonać, najlepiej będzie objechać dookoła całe wybrzeże. Północ, wschód i zachód to kolebka prawosławia. Wyjątek stanowi południe, mianowicie Turcja, gdzie dominuje islam.

W ostatnich latach popularnym celem podróży jest również Gruzja, słynąca z bogatej kultury, oraz świetnej kuchni, a także z bliskości znanego górskiego pasma – Kaukazu. Jedną z bardziej znanych wypoczynkowych miejscowości nad Morzem Czarnym jest również rosyjskie Soczi, będące największym letnim kurortem wypoczynkowym Rosji, położone niedaleko granicy z Gruzją.

Ciekawostką jest fakt, że Soczi było gospodarzem XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też