Morze Egejskie – co warto wiedzieć?

Morze Egejskie z każdym mijającym rokiem przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Gdzie tak właściwie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje odwiedzającym je osobom? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.
mariusz
Morze Egejskie

Morze Egejskie z każdym mijającym rokiem przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Gdzie tak właściwie się znajduje, czym się charakteryzuje i co oferuje odwiedzającym je osobom? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Gdzie znajduje się Morze Egejskie? 

Morze Egejskie to akwen położony na egejskiej płycie tektonicznej. Jest kojarzony przede wszystkim Grecją, choć dostęp do jego wód posiada także Turcja, z którą toczy ona od ponad wieku spory o znajdujące się na terenie tego akwenu surowce; by uniknąć sporów, często używa się jego podziału na trzy inne, mniejsze morza: Trackie, Kreteńskie i Mirtejskie.

W skali światowej Morze Egejskie nie jest morzem dużym – jego powierzchnia wynosi zaledwie 191 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to także akwen dość płytki – jego średnia głębokość wynosi zaledwie 377 metrów, najgłębszy jego punkt znajduje się na głębokości 2529 metrów. Z Morzem Marmara i Morzem Czarnym łączy je cieśnina Dardanele; Kanał Koryncki zapewnia jego połączenie z Morzem Jońskim.

Linia brzegowa Morza Egejskiego jest bardzo zróżnicowana, na jego terenie znajdziemy zaś wiele wysp tj. Lesbos, Samotraka, Kreta, Rodos i Limnos; liczne wyspy tworzą równie liczne archipelagi – znajdziemy tu między innymi Dodekanez, Cyklady i Sporady północne. Wiele z wysp jest popularnym celem wypraw turystycznych. Bardzo różnorodne jest także dno tego akwenu – znajdziemy tam zarówno baseny, jak i rowy. Najbardziej znanymi z tych ostatnich jest Rów Kreteński i Rów Anatolijski. W dodatku na terenie Morza Egejskiego znajdziemy aż dwa czynne wuklany – Kejmeni i Nisiros. Zasilają je liczne rzeki, najbardziej znanymi z których są Maritsa, Mesta i Vardar.

Średnie zasolenie Morza Egejskiego różni się w zależności od branego pod uwagę podczas wykonywania pomiarów obszaru i wynosi pomiędzy 33 a 39 promili. Temperatury wód powierzchniowych zależą przede wszystkim od panującej w danym momencie pory roku – zimą wahają się pomiędzy 11 a 16 stopniami Celsjusza, latem zaś – 22 a 25.

Zobacz też:  Jastrzębie nad morzem bałtyckim - urokliwa miejscowość z przepięknym widokiem

Fauna Morza Egejskiego

Morze Egejskie charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Znajdziemy tam liczne gatunki skorupiaków i mięczaków. Znajdziemy tam także liczne gatunki waleni takich jak kaszaloty, morświny i wieloryby. Oczy turystów z pewnością ucieszą tak bardzo lubiane przez nich zazwyczaj delfiny. 

Morze Egejskie – co oferuje odwiedzającym je turystom?

Morze Egejskie, zwłaszcza w okresie letnim, oferuje turystom ciepłą wodę i dostęp do licznych kąpielisk. Ze względu na uwarunkowania kulturowe narodu tureckiego, którego ludność częśto uważa dzieci na najistotniejszy element rodziny i w której są one zazwyczaj bardzo liczną jej częscią, miejsce to nada się zdecydowanie na wypoczynek, na który wybierzemy się z naszymi pociechami. Wiele kąpielisk i kurortów, a także znajdujących się na ich terenie basenów jest dostosowanych także do potrzeb najmłodszych członków wycieczek. 

Naturalnie, Morze Egejskie to nie tylko wybrzeże – znajdujące się na nim liczne wyspy również przyciągają zainteresowanie licznymi atrakcjami, jakie oferują. Najpopularniejszym kierunkiem zwiedzania jest zdecydowanie Rodos bogate w bizantyjskie zabudowania, piaszczyste plaże oraz miejsca idealne do uprawiania sportów wodnych. Jeśli jednak chcemy skierować się w mniej popularnych kierunkach, również otrzymamy możliwość bardzo różnorodnego wyboru. Na Ikarii znajdziemy miasteczka i wioski o tradycyjnym wyglądzie oraz piękną przyrodę. To samo, acz w innym wydaniu odnajdziemy także na Lesbos. Wyspa ta oferuje odwiedzającym także kąpiel w gorących źródłach, w których odpocząć można po dniu spędzonym na zwiedzaniu miasteczek i wygrzewania się na plaszczystych plażach.  Jeśli poszukujemy miejsca, które wygląda tak, jak grecja powszechnie się kojarzy, warto udać się na pełne białych zabudowań Mykonos; w jego stolicy odnajdziemy muzeum pełne zgromadzonych podczas licznych prac archeologicznych przedmiotów. Będąc tam warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy miejsca i rzeczy: charakterystyczne greckie wiatraki, Małą Wenecję oraz Pangia Parportiani. Do pieszych wędrówek idealnie nada się Fira, gdzie znajdziemy dwie charakterystyczne plaże: Czarną i Czerwoną, a także latarnię morską i malownicze skały, na które możemy się wspiąć.

Zobacz też:  Morze żywieckie: piękno basenów, atrakcje turystyczne i idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek

Dla osób chcących spędzać czas w sposób bardziej aktywny oprócz pieszych wędrówek polecane jest także nurkowanie w ciepłych głębiach jednego z trzech mórz oraz, naturalnie, odbycie żeglugi pośród lazurowych wód. Warto skosztować także słynnych owoców morza, w które Morze Egejskie jest zdecydowanie bardzo bogate.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też