Czy warto wybrać się na city break do Budapesztu?

Budapeszt to stolica Węgier i największe miasto w tym państwie. Jest zamieszkiwany przez 1,8 miliona ludzi, co stanowi aż 17% całej ludności kraju. Stolica słynie z pięknych zabytków i krajobrazów. Czy warto wybrać się na city break do Budapesztu? Zdecydowanie tak!
Avatar

Budapeszt jako stolica 

Budapeszt to europejska stolica, która jest bardzo często odwiedzana przez mieszkańców pobliskich krajów (Polska, Niemcy, Chorwacja, Słowacja). To właśnie tu mieszkają prawie 2 miliony ludzi, a samo miasto zajmuje ogromną powierzchnię. Do Budapesztu można dolecieć samolotem albo dojechać samochodem. Cała stolica robi bardzo pozytywne wrażenie, ponieważ podzielona została na dwie główne części – Budę oraz Peszt. Główne atrakcje znajdują się w samym centrum miasta, a do innych miejsc można dojechać metrem, autobusem lub tramwajem. Komunikacja miejska jest tutaj na bardzo wysokim poziomie, dlatego najlepiej zakupić bilet całodniowy lub weekendowy. 

Największe atrakcje 

Decydując się na wyjazd do Budapesztu, należy zobaczyć wiele zabytków. Do najważniejszych można zaliczyć Łaźnie Gellerta i Budynek Parlamentu. Dodatkową atrakcją są linie metra – zarówno te zabytkowe, jak i nowoczesne. Warto także zdecydować się na wycieczkę na Wzgórze Zamkowe i Górę Gellerta. 

Łaźnie Gellerta 

Łaźnie Gellerta są uznawane za bardzo eleganckie termy, które świetnie sprawdzają się dla par i rodzin. O tym miejscu nie można myśleć jak o typowych basenach, tylko raczej jak o całodniowej atrakcji połączonej ze zwiedzaniem. Pierwsze informacje na temat tego miejsca pochodzą z XIII wieku, ponieważ to właśnie wtedy wierzono w magiczną moc uzdrowiska. W 1918 roku wybudowano obiekt secesyjny, a dziesięć lat później zamontowano urządzenie do sztucznych fal. Obecnie Łaźnie Gellerta są miejscem niezwykłym, łączącym w sobie tradycję i nowoczesność. Jako ciekawostkę warto dodać, że dopiero od 2013 roku nie ma tam wydzielonych osobnych pomieszczeń dla kobiet i mężczyzn, tylko wszyscy mogą korzystać wspólnie z atrakcji. 

Budynek Parlamentu

Budynek Parlamentu to jeden z najbardziej znanych symboli Budapesztu, który na żywo robi znacznie większe wrażenie niż na zdjęciach czy filmach. Budowla jest położona nad Dunajem, w Peszcie, i uznaje się ją za jeden z najpotężniejszych gmachów parlamentów na świecie. Obecnie budynek jest otwarty dla zwiedzających, chociaż w czasie sesji parlamentarnych mogą pojawić się pewne problemy z wejściem. 

Zobacz też:  Jaką rolę odgrywają buty rowerowe w wyposażeniu kolarza? Kiedy warto je kupić?

Góra Gellerta 

Góra Gellerta to wzgórze o wysokości 235 metrów, z którego widać całe miasto. Sama nazwa pochodzi od biskupa Gellerta, którego zamordowano właśnie w tym miejscu. Na szczyt można wjechać tramwajem lub dostać się pieszo. U podnóża góry znajduje się kościół zbudowany w 1926 roku, do którego również warto wejść. 

​​

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też