Morze Białe – Fakty i ciekawostki

Morze Białe jest położone na Północy globu, zimne i zmienne, hojne dla pracowitych i surowe dla nieostrożnych. Zachwyca swoim powściągliwym pięknem o każdej porze roku, w czasie burzy czy spokoju. Próbuje swoich sił z lodem i wiatrem, ogarnia szerokimi falami, płonie jasnym śniegiem i ogrzewa piasek białych plaż.
mariusz
Morze Białe dlaczego jest białe

Morze Białe jest położone na Północy globu, zimne i zmienne, hojne dla pracowitych i surowe dla nieostrożnych. Zachwyca swoim powściągliwym pięknem o każdej porze roku, w czasie burzy czy spokoju. Próbuje swoich sił z lodem i wiatrem, ogarnia szerokimi falami, płonie jasnym śniegiem i ogrzewa piasek białych plaż.

Morze Białe jest tak nazwane, ponieważ zimą pokrywa je lód i śnieg. Na Morzu Białym dość często obserwuje się wzmożone działanie fal. W skali Beauforta fale osiągają 4-5 punktów, ale same w sobie nie są wysokie. Na ogół osiągają jeden metr, rzadko 3-5 metrów. W lecie sytuacja jest znacznie spokojniejsza, fale osiągają zaledwie 1-3 punkty.

Najmniejsze i najpiękniejsze północne morze

Morze Białe jest jedynym morzem arktycznym, którego większa część leży na południe od koła podbiegunowego. Jest to morze śródlądowe Oceanu Arktycznego. Z prawie wszystkich stron graniczy z lądem, a z Morzem Barentsa. Na Morzu Białym panuje zarówno klimat morski, jak i kontynentalny. Często występują tu sztormy z falami o wysokości do 5 metrów, a zimą morze jest częściowo pokryte lodem.

Rzeki wpadające do Morza Białego z rejonu Archangielska sprawiają, że jest ono stosunkowo mało zasolone i tworzą pętlę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Głębokość morza jest stosunkowo niewielka: od 340 metrów w Zatoce Kandałaksza do 50-20 metrów w zatokach Onega, Dźwina i Mezeńska. Zatoka Mezeńska ma najwyższe pływy – do 7 metrów. A na północnej Dźwinie fala pływowa przenika w górę rzeki przez ponad 100 kilometrów. Podczas odpływu, w płytkiej wodzie, woda odsuwa się od brzegu, odsłaniając twarde, piaszczyste dno – idealne miejsce na romantyczne spacery przy dobrej pogodzie.

Gdzie jest białe morze?

Kształt tego morza jest wyjątkowy. Wąska część nazywana jest “gardłem”, a północna “lejkiem”. Nazwy pochodzą od wyglądu morza na mapach. Morze Białe znajduje się na terytorium, a dokładniej na granicy obwodów murmańskiego i archangielskiego.

Zobacz też:  Morze labradorskie: mapa i ciekawostki

Na wybrzeżu znajduje się kilka miast portowych:

  • Archangielsk;
  • Mezeń;
  • Onega;
  • Belomorsk.

W zachodniej części Rosji, na północnym skraju znajduje się Morze Białe. Każde morze należy do innej grupy, ale ten konkretny zbiornik wodny należy do grupy mórz Oceanu Arktycznego. Morze Białe jest dość niezwykłe, ale są fakty, które zaskakują jeszcze bardziej.

Jak dostać się nad Morze Białe?

Na początku trzeba dostać się pociągiem lub samolotem do samego miasta Archangielska. Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy chcą zobaczyć tylko morze, bez piękna przyrody, które można obserwować samochodem.

Przyroda na Morzu Białym

Zwracając uwagę na przyrodę Morza Białego, można zauważyć jego nieopisane piękno. Linia brzegowa tego morza ma niezwykłą strukturę, rozległą florę. Promienie słońca zmieniają obrazy skał, brzegów i drzew w coś niezwykłego. Można tu znaleźć różnorodne kolory skał i klifów.

W wodach Morza Białego żyje ogromna liczba ryb, co przyczynia się do popularności wędkarstwa. Jest to szczególnie popularne miejsce połowów śledzia, dorsza i łososia, a także polowań na zwierzęta morskie, takie jak foki harpunowe. Morze Białe odgrywa ważną rolę w sektorze transportowym, ponieważ po jego wodach przewożone są różne ładunki, zwłaszcza materiały.

Rybitwa popielata, jedyny ptak na świecie, który migruje z Arktyki na Antarktydę, gniazduje na wybrzeżu Morza Białego. W ciągu roku pokonuje rekordową odległość do 70.000 kilometrów. W morzu żyją różne gatunki meduz, kilka gatunków małży, rozgwiazd i koralowców, a także gęste podwodne lasy wodorostów (kelp), z których otrzymuje się agar-agar. Morze Białe słynie z ryb – szafranu, dorsza, śledzia z Morza Białego i łososia. Morze jest domem dla zająca morskiego, foki obrączkowanej i największej na świecie populacji foki. Wieloryba białego można spotkać w pobliżu Parku Narodowego Onega Pomorie (Natsional’nyy Park “Onezhskoye Pomor’ye”) i na Wyspach Sołowieckich, a w północnej części Morza Białego – narwala “arktycznego jednorożca”.

Zobacz też:  Morze timor - egzotyczne wakacje w azji południowo-wschodniej

Obwód Archangielski to kraina pomorów, legend i opowieści, gdzie łatwo spotkać się z Morzem Białym, poczuć zapach soli i trzciny, usłyszeć wiatr w sosnach, zobaczyć zorze polarne nad bezkresnym lodem lub jasny zachód słońca na niedalekiej wyspie.

Źródła:

https://dom-wnetrze-ty.pl
https://dom-dla-ciebie.com.pl
https://ogrodopolis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też