Morze Karaibskie – co warto wiedzieć?

Morze Karaibskie w świadomości społecznej kojarzy się przede wszystkim z lazurową wodą skompaną w promieniach słońca i wynikającymi z nich ciepłymi temperaturami, jak również i z piaszczystymi, jasnymi plażami oraz strzelistymi palmami kokosowymi. Jakie jest jednak naprawdę, gdzie się znajduje i co oferuje turystom? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.
mariusz
Morze Karaibskie

Morze Karaibskie w świadomości społecznej kojarzy się przede wszystkim z lazurową wodą skompaną w promieniach słońca i wynikającymi z nich ciepłymi temperaturami, jak również i z piaszczystymi, jasnymi plażami oraz strzelistymi palmami kokosowymi. Jakie jest jednak naprawdę, gdzie się znajduje i co oferuje turystom? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem mojatoscana.pl

Morze Karaibskie – gdzie się znajduje? Jakie jest i co znajdziemy wśród jego wód?

Morze Karaibskie to morze przybrzeżne które jest tak naprawdę częścią większego akwenu nazywanego Oceanem Atlantyckim, z którym łączy się dzięki Cieśninie Zawietrznej. Położone jest w większości na płycie karaibskiej – na płycie amerykańskiej znajdziemy znacznie mniejszą jego część. Znajduje się na wybrzeżu Ameryki Północnej, a więc znajduje się na północ od Ameryki Północnej, Amerykę Środkową oblewa zaś od jej wschodniej części. Jego oddzielenie od Atlantyku jest spowodowane przez Małe Antyle od wschodu i Wielkich Antyli od północy. Od Zatoki Meksykańskiej natomiast oddziela go półwysep Jukatan i wyspa Kuba, łączy go z nią natomiast Cieśnina Jukatańska. Obecność Kanału Panamskiego pozwala na przedostanie się z Morza Karaibskiego na wody Oceanu Spokojnego. Głownymi rzekami, które do niego dochodzą są Magdalena i Atrato. Ponadto, na jego bardzo zróżnicowanym wybrzeżu znajdziemy liczne zatoki. Całość obszaru Morza Karaibskiego oraz znajdujących się na jego terenie wysp – jest ich ponad siedemset! – nazywana jest Karaibami.

Jego powierzchnia wynosi aż 2 754 000 km², średnia głębokość zaś – 2429 m. Najgłębszym punktem tego akwenu jest zdecydowanie Rów Kajmański i wynosi on 7680 m pod poziomem morza. Jego średnie zasolenie wynosi 35,5–36,0‰. Tak, jak jest kojarzone przez społeczeństwo, jest ono morzem ciepłym – średnia temperatura jego wód powierzchniowych wynosi bowiem 28–29°C w trakcie trwania okresu letniego, w zimowym zaś oscyluje pomiędzy 25 a 26°C.

Zobacz też:  Morze Beringa - charakterystyka i bioróżnorodność

Z Morzem Karaibskim sąsiaduje aż dwadzieścia siedem państw – trzynaście państw niezależnych i siedemnaście terytoriów zależnych. Na jego terenie znajdziemy więc:

Kolumbię,Wenezuelę, Dominikanę, Dominikę, Haiti, Jamajkę, Kubę, Panamę, Kostarykę, Nikaraguę, Honduras, Gwatemalę, Belize, Meksyk, Trynidad i Tobago, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucię, Saint Vincent i Grenadyny, Barbados, Portoryko, Anguillę, Antiguę i Barbudę, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Kajmany, Curaçao, Gwadelupę oraz Martynikę. 

Co Morze Karaibskie oferuje odwiedzającym je turystom?

Najpopularniejszym celem podróży osób odwiedzających Karaiby są przede wszystkim liczne wyspy leżące na ich terenie. Najczęściej decydują się oni na odwiedzenie Barbados, Gwadelupy, Bahamów, Jamajki oraz Aruby – miejsca te słyną z nastawienia na turystykę właśnie, oferują więc liczne atrakcje, a także, oczywiście, piękne, piaszczyste plaże w otoczeniu strzelistych palm kokosowych i innej, typowej dla karaibskiego klimatu roślinności. Osoby, które lubują się w nurkowaniu pośród raf koralowych i oglądanie kryjącego się pośród nich piękna z pewnością z olbrzymią chęcią odwiedzą Turks i Caicos, które nie jest co prawda tak rozwinięte w kwestiach dostosowania się do potrzeb turystów jak poprzednicy, jednakże oferuje coś wyjątkowego – jedną z najdłuższych na świecie raf koralowych!

Niezwykłą atrakcją będzie z pewnością także pływanie łódką pośród lazurowych, przejrzystych wód. Jeśli natomiast poszukujesz możliwości zwiedzania zabytków lub wakacji spędzonych w luksusowych warunkach i na zakupach w dostosowanych do lubujących się w takowych konsumentów, dobrym wyborem będzie skierowanie się do Anguilli. Fani żeglarstwa lub żółwi – a także ekologii i ochrony zagrożonych gatunków – powinni natomiast skierować się na teren Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Tam mogą bowiem zaangażować się w program ochrony żółwi pomagając biologom w oznaczaniu schwytanych osobników.  Osoby szukające natomiast miejsca, w którym nie będą przeszkadzać im tłumy lub chcące spędzić wakacje w sposób aktywny powinny skierować się na Saint Lucię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też