Miejsce na wesele. Jak zorganizować ślub na plaży?

mariusz
miejsce na wesele

W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie ślubami w plenerze. Wybór plaży jako miejsce na wesele jest marzeniem wielu zakochanych romantyków i coraz częściej decydują się na takie niestandardowe rozwiązania, lecz nie zawsze wiedzą jakie formalności się z tym wiążą, jak odpowiednio się do tego przygotować i o czym warto pamiętać. O tym, jak przygotować idealną ceremonię przeczytacie w naszym artykule. 

Plaża jako miejsce ślub kościelny lub cywilny – o czym pamiętać?

Pomimo rosnącego zainteresowania ślubami w plenerze, uroczystość poza kościołem nadal jest dość dużym wyzwaniem, ponieważ wiąże się z tym dużo przeszkód oraz więcej formalności. Księża kierują się Kodeksem prawa kanonicznego, który nie przewiduje ślubów poza kościołem, gdyż jest to miejsce uświęcone. Jednak, gdy jesteśmy zdeterminowani i niezwykle nam zależy na tym, aby ślub odbył się w plenerze, po pierwsze musimy udać się z wnioskiem do biskupa o udzielenie zgody na zorganizowanie ślubu konkordatowego w miejscu innym niż kościół i co ważne podać powód, dlaczego podejmujemy taką decyzję, lecz pomimo wszystko nie ma żadnej gwarancji na to, że odpowiedź będzie pozytywna i uzyskamy na to zgodę. Co do kosztów ślubu kościelnego w plenerze są one podobne do kosztów typowego ślubu konkordatowego, gdyż za samą kościelną uroczystość płaci się księdzu daną kwotę oraz osobie odpowiadającej za oprawę muzyczną, czyli organiście. 

Inaczej wygląda sprawa, gdy decydujemy się na ślub cywilny w plenerze. Wiąże się on z dopełnieniem tych samych formalności, które należy dopełnić podczas ślubu w urzędzie. Koszt ślubu cywilnego w plenerze jest nieco wyższy niż normalnie, gdyż musimy dopłacić również za koszt dojazdu. Z takim wydarzeniem wiąże się również nieco więcej obowiązków, gdyż organizując ślub na plaży trzeba pamiętać o dekoracjach ślubnych takich jak wypożyczenie mebli, oprawa muzyczna czy oprawa florystyczna. Dodatkowo trzeba pamiętać, że aby zorganizować ślub cywilny w plenerze musi być on zgodny z dotychczasowymi regulacjami dotyczącymi ceremonii, to znaczy, że może ona być zorganizowana wyłącznie w miejscu, które nie zakłóca jej powagi i dostojności oraz gwarantuje bezpieczeństwo gości.  

Zobacz też:  Ile kosztuje wyjazd naMalediwy?

Wybór miejsca na wesele na plaży

Powszechnie wiadomo, że pogoda lubi płatać figle, dlatego warto mieć w planie zapasowe miejsce zadaszone, w której będziecie mogli przeprowadzić ceremonię, pomimo padającego deszczu. Organizując ślub na plaży należy pamiętać, aby było to miejsce o właściwym charakterze, które będzie dla Was komfortowe, ciche, odpowiednio przygotowane i bez turystów. Gdy już wybierzecie odpowiednią część plaży, niezbędne jest dowiedzenie się do kogo ta część należy, aby uniknąć niepotrzebnych problemów o korzystanie z kogoś własności bez jego pozwolenia. Oczywiście może się to wiązać z dodatkowymi kosztami wynajęcia lub rezerwacją plaży.

Ślub na plaży – co ubrać?

Ślubne ceremonie odbywają się zazwyczaj w czasie letnim z czym wiążą się wysokie temperatury, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze garnituru i sukni ślubnej, aby w Waszym dniu czuć się wyjątkowo i komfortowo. Bardzo często przy wysokich temperaturach odpowiednim strojem dla Pana młodego będzie lniany garnitur, gdy swobodnie przepuszcza powietrze, dodatkowo nie będzie to obrazą gdy zrezygnuje z marynarki w naprawdę upalny dzień. Pannom młodym radzi się zrezygnować z sukni typu princessy i innych ciężkich sukien, najlepiej aby była ona zwiewna, lekka i wygodna. Materiałami, które są zalecane na upalne dni są bawełna, len i jedwab. Nawiązując do Panny młodej, warto pamiętać, że dobra makijażystka to podstawa. Powinna ona wiedzieć jakie kosmetyki dobrać, aby makijaż był trwały w upalny dzień, a dodatkowo warto mieć pod ręką zestaw do retuszu, czyli chusteczki, puder czy błyszczyk. Fryzura, która najlepiej pasuje na ślub na plaży, jest luźna i zwiewna, ponieważ dodaje to uroku Pannie młodej. 

Plaża, jako miejsce na wesele – co z kwiatami?

Ślubne ceremonie na plaży odbywają sie w czasie, gdy temperatury osiągają szczyt podczas roku, zatem nie warto zamawiać kwiatów, które są idealne do wiosennych temperatur. Warto wybrać kwiaty, które są rdzenne dla danego miejsca i bez problemu są tam dostępne. Ciekawym wyborem są kalie lub orchidee, gdyż są to najtrwalsze kwiaty i co ciekawe mają bardzo twarde łodygi, dzięki czemu nie zwiędną od razu, jak na przykład konwalie czy inne polne kwiaty. Dodatkowo, warto zrobić dwie butonierki, aby jedną z nich mieć w zapasie pod ręką, gdy pierwsza zwiędnie od wysokich temperatur. 

Zobacz też:  Ryby w diecie - dlaczego są dobrym pomysłem?

Jedzenie i napoje odpowiednie na wesele na plaży

Po pierwsze tort – warto wziąć pod uwagę, że lukier może zacząć się topić pod wpływem wysokich temperatur, ale na pewno trzeba zrezygnować z kremowego wykończenia, gdyż Wasz tort szybko zmieni się w stan ciekły. Dowiedz się ile maksymalnie mniej więcej tort wytrzyma na upale i zapewnij sobie dostęp do chłodni. 

Upalne dni cechują się tym, że człowiek szybko się odwadnia, zatem zapewnij dużo zróżnicowanych, chłodnych napoi bezalkoholowych, takich jak świeżo wyciskany sok z owoców, lemoniada lub bezalkoholowe drinki. Wino nabiera niezwykłego uroku na plaży, zatem warto nie omijać wina czerwonego, a szczególnie białego i różowego, które są koniecznością na lato. 

Co do jedzenia, jest to jeden z najważniejszych elementów polskiego przyjęcia weselnego. Lżejsze jedzenie jest rekomendowane na upalne dni, niż ciężkie potrawy lub ciepłe zupy. Warto w opcji menu wybrać dużą ilość owoców, ale także potrawy, które są jednocześnie lekkie i zadowolą podniebienia Waszych gości, a na pewno idealnie spełnią się wegetariańskie i wegańskie dania, takie jak grillowane warzywa, na przykład brokuły, papryka lub kalafior, lub nadziewana papryka ryżem z pieczarkami lub kotlety buraczane. Poza tym, wesele nad morzem warto urozmaicić potrawami przygotowanymi ze świeżych ryb. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też