Jak pomocny może być szum morza przy zaburzeniach lękowych?

mariusz
szum fal morza

Nerwica lękowa jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Dotyka ona najczęściej osoby w wieku 25-45 lat. Jest to zaburzenie niepsychotyczne, w którym to chory zachowuje prawidłową ocenę rzeczywistości, nie towarzyszą jej urojenia oraz omamy, a chory zachowuje się podobnie do osób z otoczenia. Obecnie nerwica nazywana jest zaburzeniem lękowym, ponieważ wyrażenie to nie ma negatywnego wydźwięku.

Zaburzenia nerwicowe wyróżnia odczuwanie lęku, nadmiernego strachu a także niepokoju. Zaburzenia lękowe często mają negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie oraz źle wpływają na relacje rodzinne i społeczne osoby chorej.

Przyczyn nerwicy może być wiele. Przypadłość ta bywa dziedziczna, więc bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie występowała nerwica lękowa. Przyczyna może leżeć również w cechach osobowości, szczególnie gdy osoby są wrażliwe emocjonalnie i nieśmiałe, przez co częściej zamartwiają się, przyciągają czarne myśli. Często nerwice lękową powodują traumy z dzieciństwa, nawet tę, które zostały zapomniane i istnieją tylko w podświadomości. Mogą one być związane z przemocą, molestowaniem, gdy w bliskim otoczeniu mieliśmy osoby, które miały problem z uzależnieniem od używek, ale również z brakiem akceptacji w śród bliskich, nie spełnianiem oczekiwań rodziców czy poczuciem odrzucenia. Pewnych zachowań można się wyuczyć, więc jeżeli istnieje wpływ środowiska, który powoduje zamartwianie się, z czasem staje się to nawykiem. Kolejnym uwarunkowaniem są warunki medyczne, zaburzenia lękowe mogą nasilać choroby płuc, tarczycy bądź serca. Mogą one również powodować objawy, które są podobne do objawów nerwicy lękowej. Pogłębiać ją mogą sytuacje, w których poczuło się upokorzenie, wstyd czy porażkę.

Objawy nerwicy lękowej.

Atak nerwicy lękowej objawia się najczęściej uczuciem zdenerwowania oraz lęku, pojawiają się również uciski w klatce piersiowej duszności, płytki oddech a także bóle i zawroty głowy, wrażenie omdlewania i oszołomienie. Może wystąpić suchość w ustach i drżenie rąk.

Zobacz też:  W jakich sytuacjach działa ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Objawami nerwicy mogą być zaburzenia poznawcze (problemy z pamięcią, zmęczenie, brak koncentracji) oraz emocjonalne (apatia, drażliwość, umartwianie się, poczucie zagrożenia).

Jak leczyć nerwice lękową?

Pierwszym krokiem przy leczeniu nerwicy lękowej powinna być wizyta u specjalisty i rozpoczęcie psychoterapii. Dzięki niej można zrozumieć pewne zależności oraz zachowania i dokonać ich modyfikacji. Często wymagane jest zastosowanie farmakoterapii między innymi lekami przeciwlękowymi czy przeciwdepresyjnymi. Przy nasilonych stanach wymagana jest hospitalizacja. Proces leczenia może być bardzo długi, ponieważ nerwica jest przypadłością często nawracającą.

Istnieją również naturalne metody które są pomocne w walce z zaburzeniami lękowymi. Są to między innymi techniki relaksacyjne, które mogą zapobiegać nawrotom choroby. Doskonale w tym przypadku może się sprawdzić szum morza.

Dlaczego szum fal ma działanie odprężające?

Mózg człowieka odbiera różne dźwięki na różne sposoby. Niektóre z nich mogą mówić o zbliżającym się zagrożeniu, dlatego działają na ludzi stresogennie, budzą niepokój i na pewno nie pomagają w zrelaksowaniu się. Inne dzięki natomiast nie powodują lęku, działają wyciszająco i uspokajająco. Takim odgłosem jest między innymi szum fal morza. Jest to spokojny, cichy i powtarzający się dźwięk. Oczywiście należy zaznaczyć, że chodzi o odgłos spokojnego morza, a nie w czasie sztormu. Oddziaływanie spokojnego dźwięku fal morza wycisza, uspokaja, ułatwia zasypianie. Dlatego warto od czasu do czasu wsłuchać się w odgłosy natury, nie tylko przy zaburzeniach lękowych, ale również w okresach intensywnego stresu, po ciężkim dniu, albo po prostu dla relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też