Morze Koralowe – gdzie się znajduje, jakie jest, co oferuje turystom?

Morze Koralowe od lat cieszy się popularnością wśród odwiedzających je turystów. To wyjątkowy akwen, który ludziom kojarzy się przede wszystkim z Wielką Rafą Koralową i różnorodną fauną, która zachwyca oczy turystów. Gdzie właściwie dokładnie się znajduje, jakim jest morzem, co odróżnia je od innych podobnych mu akwenów i co oferuje odwiedzającym? Wszystkiego tego dowiesz się, czytając ten artykuł.
mariusz
morze koralowe

Morze Koralowe od lat cieszy się popularnością wśród odwiedzających je turystów. To wyjątkowy akwen, który ludziom kojarzy się przede wszystkim z Wielką Rafą Koralową i różnorodną fauną, która zachwyca oczy turystów. Gdzie właściwie dokładnie się znajduje, jakim jest morzem, co odróżnia je od innych podobnych mu akwenów i co oferuje odwiedzającym? Wszystkiego tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Morze Koralowe – gdzie się znajduje?

Morze Koralowe znajduje się u wybrzeży Australii, sąsiadując z nią od południowego zachodu tego kontynentu i jest zapewne najbardziej rozpoznawalnym akwenem w tej okolicy. Od malowniczych, otwartych oceanicznych wód Pacyfiku oddzielają je liczne wyspy takie jak Wyspy Lojalności, Santa Cruz, Nowe Hebrydy i Nowa Kaledonia. Oblewa ono także brzeki Papui Nowej Gwinei.

Z Oceanem Indyjskim łączy go Cieśnina Torresa. Jest akwenem stosunkowo dużym – ma powierzchnię aż 4 791 000 km², jego średnia głębokość zaś wynosi 2394 metry. Niech ta liczba jednak was nie zwiedzie – to na terenie właśnie tego zbiornika wodnego znajdziemy Rów Toressa, głęboki aż na 9140 metrów! Ponadto graniczy aż z trzema innymi morzami – Tasmana i Fidżi od południa oraz Salomona od strony północnej. 

Jakie jest Morze Koralowe?

Morze Koralowe jest wyjątkowym miejscem przede wszystkim ze względu na swoją różnorodność biologiczną. Temperatura wody, która w zimę na południu, czyli najchłodniejszej części opisywanego akwenu spada do dziewiętnastu stopni Celsjusza, latem zaś utrzymuje się w zakresie pomiędzy 24 a 28 stopniami jest odpowiednia do prawidłowego rozwoju licznych gatunków. Szacuje się, że na terenie Morza Koralowego żyje ich aż dwa miliony! Wiele z nich można spotkać jedynie tutaj. Znajdziemy tu mnóstwo gatunków koralowców, od których akwen ten wziął swoją nazwę, jak również i różnorodne gatunki ryb, i stawonogów. Jako swój dom obrały je także ssaki, przykładem których są walenie i foki oraz ptaki. Niezaprzeczalnym jest, że bioróżnorodność ta jest zasługą przede wszystkim koralowców i tworu, z którego wspomniany akwen słynie najbardziej, czyli z Wielkiej Rafy Koralowej.  Wskaźink zasolenia wód Morza Koralowego nie jest wysoki, wynosi on bowiem 34.5–35,5 ‰. 

Zobacz też:  Morze azowskie - wojna w ukrainie i mapa konfliktu

Wbrew powszechnym skojarzeniom dotyczącym Morza Koralowego – spokojnej, skąpanej w promieniach słońca wodnej tafli – nie zawsze jest ono spokojne, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę okres letni – to wtedy najczęściej występują tu bowiem niebezpieczne dla ludności wyspiarskiej i udających się w żeglugę osób cyklony tropikalne. 

Wielka Rafa Koralowa i nie tylko ona – największe atrakcje Morza Koralowego

Każdy, kto myśli o Morzu Koralowym, zapewne kojarzy je przede wszystkim z tym, od czego wzięło ono swoją nazwę, a więc z koralowcami. Szczególnym miejscem, w których możemy zobaczyć ich różnorodne gatunki w dużej ilości jest Wielka Rafa Koralowa. Jej nazwa nie jest myląca – powierzchnia tego miejsca wynosi aż 348,700 km², co oznacza, że jest ono większe, niż Polska! 

Choć Wielka Rafa Koralpwa jest najbardziej znaną tego typu lokacją na terenie Morza Koralowego, nie jest ona jedyną – znajdziemy tu także Rafę Rybołów, Rafę Lihouu, Rafę Mellish, Rafę Middleton, Rafę Elisabeth, a także Rafy: Frederick, Kenn, Saumarez, Wreck oraz Kato.

Rafy Koralowe pełnią bardzo istotne znaczenie dla ekosystemu – wśród koralowców i zagrożonych wyginięciem ukwiałów chronią się przed dużymi drapieżnikami gatunki ryb o niedużych rozmiarach; wiele z nich występuje tylko tutaj, dlatego tak ważne jest zachowywanie tego miejsca w jak najbardziej nienaruszonym stanie; utrudnia to znacznie postępujące ocieplanie się środowiska – zbyt duża temperatura wód spowodować może, że koralowce wyginą, wraz z nim zaś wszystkie zwierzęta, które pośród nich znalazły dom.

Turystom Morze Koralowe oferuje przede wszystkim zapierające w dech piersiach widoki, w tym widoki niezamieszkanych przez ludzi, przepełnionych dziką naturą wysp. Tym, którzy zdecydują się na nurkowanie lub snorkeling pozwala na spędzenie tego czasu w ciepłych wodach i ewentualne obserwowanie tak słynnej bioróżnorodności tego miejsca pośród licznych raf koralowych. Jeśli zaś nie chcemy ryzykować spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami – i takie napotkać można na terenie Morza Koralowego – możemy zdecydować się na oglądanie rekinów ze specjalnej klatki, która uchroni nas przed ewentualnym atakiem z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też