1
81

Morze Koralowe – gdzie się znajduje, jakie jest, co oferuje turystom?

Morze Koralowe od lat cieszy się popularnością wśród odwiedzających je turystów. To wyjątkowy akwen, który ludziom kojarzy się przede wszystkim z Wielką Rafą Koralową i różnorodną fauną, która zachwyca oczy turystów. Gdzie właściwie dokładnie się znajduje, jakim jest morzem, co odróżnia je od innych podobnych mu akwenów i co oferuje odwiedzającym? Wszystkiego tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Morze Koralowe – gdzie się znajduje?

Morze Koralowe znajduje się u wybrzeży Australii, sąsiadując z nią od południowego zachodu tego kontynentu i jest zapewne najbardziej rozpoznawalnym akwenem w tej okolicy. Od malowniczych, otwartych oceanicznych wód Pacyfiku oddzielają je liczne wyspy takie jak Wyspy Lojalności, Santa Cruz, Nowe Hebrydy i Nowa Kaledonia. Oblewa ono także brzeki Papui Nowej Gwinei.

Z Oceanem Indyjskim łączy go Cieśnina Torresa. Jest akwenem stosunkowo dużym – ma powierzchnię aż 4 791 000 km², jego średnia głębokość zaś wynosi 2394 metry. Niech ta liczba jednak was nie zwiedzie – to na terenie właśnie tego zbiornika wodnego znajdziemy Rów Toressa, głęboki aż na 9140 metrów! Ponadto graniczy aż z trzema innymi morzami – Tasmana i Fidżi od południa oraz Salomona od strony północnej. 

Jakie jest Morze Koralowe?

Morze Koralowe jest wyjątkowym miejscem przede wszystkim ze względu na swoją różnorodność biologiczną. Temperatura wody, która w zimę na południu, czyli najchłodniejszej części opisywanego akwenu spada do dziewiętnastu stopni Celsjusza, latem zaś utrzymuje się w zakresie pomiędzy 24 a 28 stopniami jest odpowiednia do prawidłowego rozwoju licznych gatunków. Szacuje się, że na terenie Morza Koralowego żyje ich aż dwa miliony! Wiele z nich można spotkać jedynie tutaj. Znajdziemy tu mnóstwo gatunków koralowców, od których akwen ten wziął swoją nazwę, jak również i różnorodne gatunki ryb, i stawonogów. Jako swój dom obrały je także ssaki, przykładem których są walenie i foki oraz ptaki. Niezaprzeczalnym jest, że bioróżnorodność ta jest zasługą przede wszystkim koralowców i tworu, z którego wspomniany akwen słynie najbardziej, czyli z Wielkiej Rafy Koralowej.  Wskaźink zasolenia wód Morza Koralowego nie jest wysoki, wynosi on bowiem 34.5–35,5 ‰. 

Przeczytaj również:  Morze Adriatyckie - charakterystyka, atrakcje

Wbrew powszechnym skojarzeniom dotyczącym Morza Koralowego – spokojnej, skąpanej w promieniach słońca wodnej tafli – nie zawsze jest ono spokojne, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę okres letni – to wtedy najczęściej występują tu bowiem niebezpieczne dla ludności wyspiarskiej i udających się w żeglugę osób cyklony tropikalne. 

Wielka Rafa Koralowa i nie tylko ona – największe atrakcje Morza Koralowego

Każdy, kto myśli o Morzu Koralowym, zapewne kojarzy je przede wszystkim z tym, od czego wzięło ono swoją nazwę, a więc z koralowcami. Szczególnym miejscem, w których możemy zobaczyć ich różnorodne gatunki w dużej ilości jest Wielka Rafa Koralowa. Jej nazwa nie jest myląca – powierzchnia tego miejsca wynosi aż 348,700 km², co oznacza, że jest ono większe, niż Polska! 

Choć Wielka Rafa Koralpwa jest najbardziej znaną tego typu lokacją na terenie Morza Koralowego, nie jest ona jedyną – znajdziemy tu także Rafę Rybołów, Rafę Lihouu, Rafę Mellish, Rafę Middleton, Rafę Elisabeth, a także Rafy: Frederick, Kenn, Saumarez, Wreck oraz Kato.

Rafy Koralowe pełnią bardzo istotne znaczenie dla ekosystemu – wśród koralowców i zagrożonych wyginięciem ukwiałów chronią się przed dużymi drapieżnikami gatunki ryb o niedużych rozmiarach; wiele z nich występuje tylko tutaj, dlatego tak ważne jest zachowywanie tego miejsca w jak najbardziej nienaruszonym stanie; utrudnia to znacznie postępujące ocieplanie się środowiska – zbyt duża temperatura wód spowodować może, że koralowce wyginą, wraz z nim zaś wszystkie zwierzęta, które pośród nich znalazły dom.

Turystom Morze Koralowe oferuje przede wszystkim zapierające w dech piersiach widoki, w tym widoki niezamieszkanych przez ludzi, przepełnionych dziką naturą wysp. Tym, którzy zdecydują się na nurkowanie lub snorkeling pozwala na spędzenie tego czasu w ciepłych wodach i ewentualne obserwowanie tak słynnej bioróżnorodności tego miejsca pośród licznych raf koralowych. Jeśli zaś nie chcemy ryzykować spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami – i takie napotkać można na terenie Morza Koralowego – możemy zdecydować się na oglądanie rekinów ze specjalnej klatki, która uchroni nas przed ewentualnym atakiem z ich strony.

Pokaż komentarze

Odpowiedzi Na Razie Nie Ma

Zostaw odpowiedź