Morze Żółte jest morzem marginalnym zachodniego Pacyfiku, położonym pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim.
Morze Żółte jest morzem marginalnym zachodniego Pacyfiku, położonym pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim, i może być uważane za północno-zachodnią część Morza Wschodniochińskiego. Jest to jedno z czterech mórz nazwanych od wspólnych określeń koloru (pozostałe to Morze Czarne, Morze Czerwone i Morze Białe), a jego nazwa pochodzi od zjawiska cienkiego wykresu piasku w osadach piaszczystych.
Najbardziej wewnętrzna zatoka północno-zachodniego Morza Żółtego nazywana jest Morzem Bohai (dawniej zatoka Pechili lub zatoka Hli), do której wpływają jedne z najważniejszych rzek północnych Chin, takie jak Huang He (przez prowincję Shandong i jej stolicę Jinan), rzeka Hai (przez Pekin i Tianjin) oraz rzeka Liao (przez prowincję Lyon). Piasek i piasek niesiony przez te rzeki dodatkowo rozwija kolorystykę morza. Północne przedłużenie Morza Żółtego nazywa się Zatoką Koreańską, do której wpływają rzeki Yalu, Chuncheon i Taedong.
Od 1 listopada 2018 roku Morze Żółte służy również jako lokalizacja “stref pokojowych” pomiędzy Koreą Północną i Południową.
Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z 365tickets.pl
Zasięg Morza Żółtego
Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna określa granice Morza Żółtego (które nazywa również “Hwang Hai”); w następujący sposób: Morze Żółte jest oddzielone od Morza Japońskiego granicami od południowego krańca półwyspu Haenam w Jeolla-do do wyspy Jeju i jest podzielone na Morze Wschodniochińskie.
Morze Żółte – cechy fizjograficzne i geologiczne
Zdjęcie satelitarne burzy pyłowej nad Azją Wschodnią z 2 marca 2008 Morze Żółte, które opromienia Bohai, rozciąga się na długości ok. 960 km z północy na południe i ok. 700 km ze wschodu na zachód; jego powierzchnia wynosi ok. 380000 km2, a objętość ok. 17000 km3. Jego średnia głębokość wynosi zaledwie 44 m, a maksymalna 152 m. Morze jest zanurzoną częścią szelfu kontynentalnego powstałą po ostatniej epoce lodowcowej (około 10 000 lat temu), kiedy poziom morza podniósł się o 120 m do obecnego poziomu. Głębokość wzrasta z północy na południe. Dno morskie i linia brzegowa są zdominowane przez piasek i piasek przyniesiony przez rzekę przez Morze Bohai (rzeka Liao, Huang He, Hai He) i Zatokę Koreańską (rzeka Yalu). Osady te, wraz z burzami piaskowymi, są odpowiedzialne za żółtawy kolor wody, o którym mowa w nazwie morza.
Główne wyspy morskie to Anmado, Baengnyeong-do, Daebudo, Deokyeokdo, Gageodo, Ganghwado, ido, ks , Hongdo, Jindo, Muuido, Shido, Silmido, Shindo, Cheo, Yeongjonggyo i yo.
Warunki klimatyczne i hydrologiczne
Obszar ten charakteryzuje się zimną i suchą zimą oraz silnymi północnymi monsunami, które wieją od końca listopada do marca. Średnie temperatury w styczniu wynoszą -10stopni C na północy i 3 stopni C na południu. Od czerwca do października Suma jest wilgotna i ciepła z częstymi tajfunami. Temperatury wahają się od 10 do. Średnia roczna suma opadów wzrasta z około 500 mm na północy do 1000 mm na południu. Wzdłuż wybrzeża często występuje mgła, zwłaszcza na wznoszących się obszarach zimnych wód.
Morze ma ciepły prąd cykloniczny, który stanowi część prądu oceanicznego Kuroshio, który rozdziela się w pobliżu zachodniej Japonii i płynie na północ do Morza Żółtego z prędkością mniejszą niż 0,8 km/h. W pobliżu wybrzeża morskiego przeważają prądy południowe, zwłaszcza w zimowej porze suchej.
Brązowe osady wylewają się do Morza Żółtego z rzeki Ria we wschodnich Chinach i w Korei. Temperatura wody w północnej części jest zimą bliska zamarzania, dlatego od listopada do marca tworzą się łachy lodu dryfującego i ciągłe pola lodowe, które utrudniają żeglugę. Temperatura wody i zasolenie są jednolite na całej głębokości. Wiosną i latem górna warstwa jest ogrzewana przez słońce i rozcieńczana słodką wodą z Rio, podczas gdy głębsza woda pozostaje zimna i słona.
Ta głęboka woda ulega stagnacji i powoli przesuwa się na południe. Wokół tego masywu wodnego, zwłaszcza na jego południowym krańcu, występują komercyjni rybacy bentosowi. W południowo-zachodniej porze monsunowej (czerwiec-sierpień) wzrost opadów i spływu wód powoduje dalsze zmniejszenie zasolenia górnej warstwy morza. Przejrzystość wody wzrasta od około 10 m na północy do 45 m na południu.