Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?
Nieestetyczne blizny po trądziku pojawiają się zwykle w sytuacji, gdy w odpowiednim momencie nie wdroży się pielęgnacji oraz koniecznego leczenia dermatologicznego. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest prawidłowa diagnoza i rozpoznanie przyczyny problemu.
W zależności od typu wyprysków i zmian skórnych, zarówno stosowane kosmetyki, jak i leki powinny być inne. Czasem doskonale sprawdzają się maści i kremy o działaniu przeciwzapalnym, a w innych sytuacjach konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Może być to zarówno zażywanie antybiotyków, jak i środków hormonalnych.
Zmiany trądzikowe zwykle wywołane są przez zaburzenia układu hormonalnego lub pracy poszczególnych warstw skóry.
Czy opalanie jest bezpieczne przy skórze problematycznej?
Opalanie jest niebezpieczne dla każdego typu cery, niezależnie od pory roku i przebytych chorób dermatologicznych. Wpływ słońca jest mocno szkodliwy na wszelkie blizny, zmiany zapalne oraz wypryski.
Co więcej, opalanie znacząco przyspiesza procesy starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem opalania jest jednak zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu skóry, łącznie z czerniakiem złośliwym.
Niezależnie od pory roku, warto stosować lekkie kremy z wysokim filtrem. Najlepszym wyborem są te o niezapychającej formule. Należy jedynie pamiętać, aby dokładać je kilkukrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu będzie się miało pewność, że po posiłkach czy ocieraniu twarzy z potu, ochrona nie uległa osłabieniu.
Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej latem
Zastanawiając się, jak się pozbyć zaskórników i wyprysków ropnych latem, należy koniecznie pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry. W trakcie upałów ciało wykorzystuje mechanizmy termoregulacji i zwiększa produkcję potu.
Należy jednak pamiętać, że w jego składzie znajduje się nie tylko sól, ale także toksyny. Z tego względu bardzo istotne jest, aby regularnie oczyszczać twarz. Nie chcąc jej tym nadmiernie wysuszyć, należy korzystać z delikatnych preparatów i pamiętać o aplikowaniu lekkich kremów nawilżających.
Wybierając środki z SPF, także warto sięgać po te o lekkie formule.
Czy klimatyzacja wpływa na kondycję cery z niedoskonałościami?
Niedoskonałości pojawiające się na skórze mogą mieć różne przyczyny, wiadomo, jednak że nadmierne wysuszenie może powodować pojawianie się zaskórników i wyprysków.
Klimatyzacja znacząco wysusza powietrze. Spędzając w takim otoczeniu kilka godzin dziennie, można podrażnić skórę twarzy, zwłaszcza gdy na co dzień jest ona raczej sucha i cienka.
Chcąc zminimalizować negatywny wpływ klimatyzacji na cerę, można stosować dodatkowe kremy ochronne lub nawilżacz powietrza. Czasem świetnie sprawdzają się także mgiełki do twarzy pomagające utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia.
Nienależny także zapominać o odpowiednim nawodnieniu całego organizmu.
Czego warto unikać, mając wypryski i zaskórniki na twarzy oraz ciele?
Osoby borykające się z cerą problemową lub trądzikiem powinny regularnie oczyszczać oraz złuszczać skórę. Pozwoli to odblokować zapchane pory, a także usunąć zrogowaciały naskórek. Cera stanie się gładsza i bardziej promienna.
Chcąc kompleksowo zadbać o skórę, warto także unikać nieodpowiednich posiłków. Negatywny wpływ może mieć żywność przetworzona, produkty zawierające dużo soli i cukru, a także pikantne przyprawy. U wielu osób sprawdza się także zredukowanie spożycia nabiału.
W przypadku zmian trądzikowych zlokalizowanych na plecach oraz pośladkach warto zrezygnować z gorących kąpieli i pachnących żeli pod prysznic. Z zasady do skóry dotkniętej chorobą dermatologiczną powinno się stosować delikatne kosmetyki bez silnych aromatów, barwników czy detergentów.