Wizyta nad wodą
Wiosna, lato – dwie pory roku, które sprzyjają odwiedzinom nad wodą. Ludzie stęsknieni za ochłoda, chętnie wybierają się nad jezioro, czy też nad morze. W dużych miastach nie brakuje basenów na świeżym powietrzu, gdzie wypoczywa wiele osób. Tylko że tak przyjemna rozrywka może zamienić się w chwilę grozy, jeżeli ktoś nie wykaże odpowiedniej rozwagi. W ciepłym okresie bardzo dużo mówi się o utonięciach. Przywołuje się statystyki po to, aby przestrzec kolejne osoby. Po to, aby i one nie popełniły błędów osób, jakie zmarły w wyniku utonięcia.
Dlaczego dochodzi do śmierci nad wodą? Powodów może być wiele. Śmierć przez utonięcie może nastąpić w wyniku złego samopoczucia. Tzn. ktoś wypłynął zbyt daleko od brzegu (sam!) i stracił przytomność. Ciało poszło pod wodę, a dookoła nie było nikogo kto mógłby wyciągnąć pomocną dłoń. Do śmierci może dojść także w wyniku wypadnięcia z łódki na środku jeziora. Uderzenie głową w łódkę i… . Takich przypadków jest wiele. Również takich, kiedy mówi się o skokach do wody na główkę, w miejscach niedozwolonych. Dobrze, jeżeli ktoś z takiego skoku wyjdzie tylko z połamanym kręgosłupem, ale nie każda osoba ma aż tyle szczęścia.
Co roku powtarzają się takie same sytuacje. Niestety, ale co roku mowa jest o osobach, które utonęły z różnych powodów, gdzie brawura znajduje się zawsze na pierwszym miejscu.
Przygotowywanie do pogrzebu
Chwila radosna może zamienić się w coś strasznego, co pozostawi wielką pustkę, jak również żal w sercach osób bliskich. Tym bardziej, że to one będą musiały zabrać się za przygotowanie Ostatniego Pożegnania. Chociaż jeszcze do niedawna nikt nie dopuszczałby do siebie takich myśli. Zanim jednak będzie można przygotować pogrzeb, będzie trzeba chwilę odczekać. Śmierć przez utonięcie wymaga załatwienia odpowiednich formalności z udziałem policji. Niekiedy zostanie włączona w to prokuratura, aby upewnić się, że w wypadku nie brały udziału osoby trzecie.
Dopiero po zakończeniu wyjaśnienia wszystkich prac policyjno-prokuratorskich, będzie można rozpocząć przygotowania do pogrzebu. Koniecznością będzie wynajęcie firmy pogrzebowej, jaka stanie się dla żałobników poniekąd drogowskazem. Podpowiedzą oni, jak należy załatwić poszczególne formalności. W tym także te, jakie związane są z wizytą w USC, gdzie odbiera się akt zgonu Zmarłego. To oni również opowiedzieć mogą o elementach, jakie są ważne podczas pogrzebu katolickiego, czy też innej wiary. Trzeba powiedzieć, że posiadają oni dużą wiedzę, jeżeli chodzi o pochówki w przypadku innych wyznań.
Kiedy jest czas na różaniec za Zmarłego?
Różaniec to jedna z najważniejszych modlitw, która ma charakter medytacyjny. Jego celem jest m.in. odpowiedź na pytanie, dlaczego tak, a nie inaczej toczą się koleje życia. Tym bardziej, jeżeli zostają one tak brutalnie przerwane śmiercią przez utonięcie, czy też z innego powodu. Różaniec za Zmarłego odmawia się w dzień pogrzebu, ale można również umówić się na modlitwę dzień wcześniej. Często można spotkać się z wierzeniami, że odmawianie różańca powinno odbywać się przy otwartej trumnie. Ale nie jest to wymogiem. Taki obrządek miał miejsce w dawnych czasach. Teraz może także być spotykany, ale z reguły tylko na terenach wiejskich.
W odmawianiu różańca mogą wziąć udział wszystkie osoby. Począwszy od tych, jakie były najbardziej związane ze Zmarłym, po dalsze osoby, koleżanki, kolegów. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja, kiedy to rodzina jasno deklaruje, iż pożegnanie ma być chwilą tylko dla nich. Do takiej woli trzeba się ustosunkować. Różaniec jest bardzo ważnym elementem. Jest to bowiem prośba żyjących do Boga o to, aby ten udzielił Zmarłemu łaski odkupienia. Tym bardziej, jeżeli dusza trafiła do czyśćca. Warto więc pomyśleć o tym, aby wstawić się za swoich bliskich.