Bezgwiezdne morze – o czym opowiada ta książka?

mariusz
Bezgwiezdne morze o czym opowiada ta książka

Gorący piasek, latające wokół mewy i odgłos spokojnie opadających morskich fal – nie każdemu wystarcza takie otoczenie. Co zrobić, by umilić sobie czas spędzony na plaży podczas tegorocznych wakacji? Jeśli wyrosłeś już z budowania zamków w piasku i zbierania muszelek, sięgnij po angażujący audiobook. Włącz więc “Bezgwiezdne morze” i zobacz, gdzie Ciebie doprowadzi dryfowanie po nieznanych wodach.

“Bezgwiezdne morze” 

Autorka powieści, Erin Morgenstern, rozgłos zyskała dzięki “Cyrkowi nocy” – książce o magicznej atmosferze, której dorwanie dziś graniczy z cudem. Miano białego kruka jeszcze bardziej podbiło wartość tej pozycji. Za to “Bezgwiezdne morze” audiobook możemy dostać bez problemu.Oczywiście najpopularniejsze i najlepsze audiobooki na Audioteka.com znajdziemy na tej platformie. Fabuła powieści przypomina sen, który rządzi się własnymi prawami. Po przeczytaniu pewnych, czasami nieco absurdalnych fragmentów – tak samo jak po przebudzeniu – czytelnik stara się odgadnąć sens słów, odkryć znaczenie zauważonych symboli. Główny wątek przeplatany jest z pozoru oderwanymi od głównego nurtu opowiadaniami, losy bohaterów nieśpiesznie się zazębiają. To wszystko sprawia, że nieuważny odbiorca może zgubić się w tym fabularnym labiryncie. Na szczęście nie ma lepszego czasu i miejsca, by poświęcić się lekturze, jak wakacyjne leżakowanie na plaży z dala od wszelkich zmartwień i obowiązków.

Zarys niezwykłej fabuły powieści autorstwa Erin Morgenstern

Podstawą każdej dobrej powieści jest charyzmatyczny bohater, którego można polubić. Nie sposób nie zżyć się główną postacią tej książki, 25-letnim Ezrą, studentem projektowania gier, którego miłość do książek zaprowadza do uniwersyteckiej biblioteki. Tam na uginających się pod ciężarem grubych pozycji znajduje “Miłe smutki”, dziwny, stary zbiór opowiadań bez autora i wydawnictwa, w którym odnajduje opowieść o samym sobie, a przynajmniej o pewnym wydarzeniu z jego życia, gdy był jeszcze małym chłopcem. Skąd się ono tam wzięło? To samo pytanie zadaje sobie Ezra. Ten moment stanowi początek jego wędrówki, wędrówki pełnej odkrywania siebie, stawiania sobie pytań o własną tożsamość, sens istnienia i cel tej wędrówki. To również moment przejścia z tego zwyczajnego do magicznego świata, na którego krańcu jest Bezgwiezdne morze. Czy znajdą się tam również odpowiedzi na dręczące Ezrę i innych bohaterów pytania?

Zobacz też:  Wypoczynek nad Morzem Karaibskim — Dominikana

Komu spodoba się ta książka?

Zawarty tu wątek fantastyczny nie jest taki jak wszystkie, dlatego to idealna pozycja nie tylko dla fanów światów fantastycznych. To książka skierowana przede wszystkim do tych, którzy uwielbiają łączyć ze sobą wątki i patrzeć jak strona po stronie, początkowo niemające sensu zdania zaczynają powoli go nabierać. To książka dla tych, którzy uwielbiają rozbierać treść z kolejnych warstw znaczeniowych. “Bezgwiezdne morze” jest pełne nawiązań do literatury, tak jakby autorka poprzez tę powieść chciała podzielić się z czytelnikiem ich wspólną miłością do słowa pisanego (w tym wypadku słuchanego). W książce odnaleźć można nieoczywistych bohaterów, których charaktery z czasem ewoluują, a więzi między nimi są niezwykłe. Nie brak tu również delikatnie wplecionych wątków romantycznych, które ubarwiają historię i czynią ją idealną na czas wakacyjny. Z pewnych powodów fani literatury zobaczą w tej pozycji podobieństwa do “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa czy “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, natomiast amatorzy ruchomych obrazów skojarzą propozycję Erin Morgenstern z filmami takimi jak “Incepcja” czy “Interstellar”. Fabuła jest jednak wyjątkowa i niepowtarzalna, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze nigdy nie czytałeś czegoś takiego.

“Bezgwiezdne morze” to jedna z tych książek, której klimat czujesz na każdej stronie. To gęsta i miejscami duszna, nie do podrobienia atmosfera, wyczuwalna przez długi czas po powrocie do realnego świata. To uczucie sprawia, że chcesz jak najszybciej wrócić do tego magicznego miejsca – w dosłownym i przenośnym znaczeniu tego słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też